[b]Sklep zajmuje się sprzedażą toreb, walizek, pasków, portfeli. Są to wyroby renomowanych firm, więc ich ceny jednostkowe są wysokie. Często zdarza się, że klient płaci należność za towar częściowo gotówką, a częściowo kartą bankomatową. Tymczasem nabijając na stan kasy rejestrującej należność, możliwe jest jedynie zaznaczenie płatności gotówką lub kartą. Nie jest natomiast możliwe jednoczesne zaznaczenie płatności kartą i gotówką. Czy można sprzedawać towar, zaznaczając w kasie dowolną formę płatności?[/b]

[b]Tak [/b]Są to bowiem informacje uzupełniające, niewymagane przez przepisy podatkowe.

Stosownie do § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (DzU nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas są zobowiązani do rejestracji każdej sprzedaży i dokonywania wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy. § 4 ust. 1 pkt 6 tego rozporządzenia wymienia dane, które muszą znaleźć się na paragonie. Są to m.in. imię i nazwisko lub nazwa podatnika, adres punktu sprzedaży, NIP, numer kolejny wydruku, data i czas (godzina i minuta) sprzedaży, kolejny numer paragonu fiskalnego.

Z wykazu tego wynika, że wskazanie formy płatności nie jest jedną z obowiązkowych informacji, która musi znaleźć się na wydrukowanym paragonie fiskalnym. Żaden z przepisów dotyczących ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej nie reguluje natomiast formy płatności. To oznacza, że sposób uiszczenia zapłaty nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego i prawidłowego rozliczenia VAT.

[i]Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 stycznia 2008 r. (ITPP2/443-115/07/AK)[/i]