Tak.
Ryczałt za nocleg w podróży służbowej wypłacony pracownikowi może być kosztem podatkowym pracodawcy. Ryczałt przysługuje, jeśli pracownikowi „nie zapewniono bezpłatnego noclegu”. Trudno uznać kabinę ciężarówki za obiekt, w którym pracodawca zapewnił nocleg. Potwierdzają to organy podatkowe.
W interpretacji Izby Skarbowej w Kielcach z 22 maja 2007 r. (PD2-4151-35/07) czytamy: „Środki transportu nie są przeznaczone do zaspokajania potrzeb noclegowych nawet w przypadku wyposażenia w miejsce do spania. W związku z powyższym nocleg kierowcy w kabinie samochodu, nawet w przypadku dostosowania jej do takich potrzeb, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku pieniężnego zrekompensowania noclegu w trakcie podróży służbowej”.
Także w interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 grudnia 2007 r. (ITPB1/415-293/07/PSZ) stwierdzono: „wypłacane pracownikom – zgodnie z przepisami prawa pracy – diety oraz ryczałty za noclegi, niezależnie od posiadania przez pracowników samochodów przystosowanych do nocowania, mogą stanowić u pracodawcy koszty uzyskania przychodów”.