Spółka z o.o. złożyła deklarację na podatek od nieruchomości, wykazując w niej tylko wielkość swojego udziału. Współwłaścicielami w częściach ułamkowych tej nieruchomości są również osoby fizyczne, z których jedna deklaracji nie złożyła. Czy każdy z podatników musi wykazać w deklaracji 100 proc. udziałów w nieruchomości, czy tylko swoją część?
Tak
Każdy z podatników, który składa deklarację, zobowiązany jest wykazać w niej całą nieruchomość.
Jak wynika z art. 3 ust. 4 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.), jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej osób, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Odpowiedzialność solidarna charakteryzuje się tym, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (art. 366 kodeksu cywilnego w związku z art. 91 ust. 1 ordynacji podatkowej).
Współwłaściciele nieruchomości, według art. 6 ust. 9 i 11 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, mają solidarny obowiązek złożenia deklaracji podatkowej oraz zapłaty podatku. Oznacza to, że jeśli chociaż jeden ze współwłaścicieli złożył deklarację, obowiązek został wypełniony. Nie ma także żadnych przeszkód, aby każdy ze współwłaścicieli złożył tę deklarację odrębnie. Istotne jest jedynie, aby w deklaracji została wykazana cała nieruchomość. Wykazanie jedynie części jej powierzchni oparte na udziale w prawie własności jest nieprawidłowe.
Krzysztof Kamiński, współpracownik Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska