Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 25 kwietnia 2008 r. (nr IBPB1/41596/08/RM/KAN-1017/01/08).

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła osoba prowadząca działalność deweloperską. W tym celu przedsiębiorca kupił grunty, finansując je kredytem hipotecznym. Uzyskał go jako osoba fizyczna (nie był to kredyt inwestycyjny dla firm). Podatnik rozlicza się z podatku na podstawie ksiąg rachunkowych. W związku z tą sytuacją pojawiły się wątpliwości, czy odsetki od tego kredytu będą kosztem uzyskania przychodu, a jeśli tak, to kiedy je do nich zaliczyć.

Zdaniem podatnika spłacone odsetki staną się kosztami podatkowymi w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży lokali lub budynków wraz z gruntem. Izba Skarbowa inaczej zinterpretowała przepisy. Podkreśliła, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT wydatki na nabycie gruntów nie są zaliczane do kosztów podatkowych. Wydatki te są jednak kosztem podatkowym podczas określania dochodu z odpłatnego zbycia. Uwzględnia się je także wówczas, gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w razie odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Izba skarbowa wskazała, że zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o PIT u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Z kolei w myśl art. 22 ust. 5c ustawy o PIT koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami potrąca się w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jednocześnie z art. 22 ust. 5d tej ustawy wynika, że za moment poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu (w razie braku faktury lub rachunku). Do kosztów podatkowych nie zalicza się jednak rezerw ani biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Zdaniem Izby Skarbowej w Katowicach dla odpowiedzi na zadane przez podatnika pytanie zasadnicze znaczenie ma art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT. Zgodnie z nim nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Na tej podstawie Izba Skarbowa uznała, że wydatki pośrednio związane z przychodami, a do takich należy zaliczyć spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup gruntu pod budowę budynków i lokali na sprzedaż (a więc nie na wytworzenie środka trwałego), mogą w momencie zapłaty zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.