[b]Mam pytanie o załączniki do CIT-8. Jesteśmy tzw. spółką córką spółki, która ma siedzibę w innym kraju UE i posiada 100 proc. udziałów. W 2007 r. została wypłacona spółce matce dywidenda, jednakże na podstawie art. 22 ustawy o CIT przysługuje zwolnienie od opodatkowania. Czy tę dywidendę należy uwzględnić w rozliczeniu rocznym CIT-8 bądź załączniku CIT-8/O? [/b]

[b]Nie.[/b] Zeznanie CIT-8 (jak i załącznik CIT-8/O) odnosi się do przychodów (i kosztów) generowanych przez podatników, którzy je składają. Nie ma ani obowiązku, ani nawet możliwości ujmowania w drukach CIT-8 i CIT-8/O dywidend wypłacanych przez podatnika składającego to zeznanie. Polski podatnik wypłacający dywidendę zwolnioną z podatku dochodowego w Polsce nie ma także obowiązku sporządzania deklaracji CIT-6R (ani CIT-6AR). Formularze te przygotowywane są bowiem w sytuacjach, w których polska spółka jest zobowiązana do pobrania jako płatnik podatku dochodowego u źródła. Przy czym druk CIT6-AR odnosi się do specyficznej sytuacji, w której podatek jest pobierany na skutek złamania przez osobę otrzymującą warunku posiadania przez okres dwu lat wymaganego do korzystania ze zwolnienia pakietu udziałów/akcji w spółce wypłacającej dywidendę (obecnie pakiet ten wynosi 15 proc.).

Właściwy organ podatkowy jest informowany o wypłacie dywidendy zwolnionej z podatku dochodowego w składanym przez polską spółkę wypłacającą dywidendę druku IFT-2 (lub IFT-2R). Wynika to z art. 26 ust. 3d ustawy o CIT. Przepis ten nakłada obowiązek przedkładania informacji o wypłacanych dywidendach także w sytuacji, gdy podatek nie jest w Polsce pobierany zgodnie z przepisami ustawy o CIT lub odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

[i]Autor jest doradcą podatkowym i partnerem w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i]