Projekt nowelizacji ustawy o VAT, do którego dotarła „Rz”, wprowadza rozwiązania przyjęte w większości państw członkowskich w rozliczaniu transakcji dotyczących towarów przywożonych do magazynu konsygnacyjnego zlokalizowanego na terytorium naszego kraju i towarów wywożonych do takiego magazynu w innym państwie UE.
Chodzi o magazyny, w których zagraniczni dostawcy m.in. części do montażu czy części zamiennych wykorzystywanych przez branżę motoryzacyjną czy elektroniczną przechowują swoje produkty. Obowiązek rozliczenia podatku przerzucony zostanie na podmiot pobierający towar z magazynu (tj. podatnika zarejestrowanego w Polsce jako podatnik VAT-UE). Zgodnie z propozycją ministerialną obowiązek podatkowy nie będzie powstawał w momencie, gdy towary te wchodzą do tego magazynu, lecz dopiero wtedy, gdy go opuszczają.
Według Ministerstwa Finansów takie rozwiązanie pozwoli zwolnić zagranicznych dostawców, którzy są podatnikami podatku od wartości dodanej, z obowiązku rejestracji dla celów VAT w związku z przemieszczaniem własnych towarów oraz ich dostawą na terytorium Polski.
Przedsiębiorców powinny też ucieszyć uproszczenia w rozliczaniu importu (ale tylko dla podatników stosujących procedurę uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b lub c rozporządzenia Rady nr 12913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny).
Zaproponowane rozwiązanie to absolutna nowość, bo obecnie importerzy muszą najpierw wpłacić podatek należny do urzędu celnego, a dopiero potem wystąpić o jego zwrot do... urzędu skarbowego.
Projekt wprowadza możliwość wykazywania podatku należnego bezpośrednio w deklaracji podatkowej bez konieczności uiszczania go w urzędzie celnym.
Projekt zakłada również zmiany w zasadach rekompensowania podatnikom wydatków związanych z nabyciem kas rejestrujących (art. 111 ust. 4 ustawy o VAT). Zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy, którzy zaczną ewidencjonować swój obrót za pomocą kas fiskalnych, będą mogli odliczyć od podatku należnego 90 proc. kwoty wydanej na zakup kasy, nie więcej jednak niż 700 zł. Dziś rekompensata wynosi 50 proc., nie więcej jednak niż 2500 zł.
Dla usunięcia wątpliwości resort finansów zdecydował się też określić sposób przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej. Nowy art. 31a zakłada, że podstawa opodatkowania określona w walucie obcej ma być przeliczana na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.
Przy imporcie towarów przeliczenia na złote mają być natomiast dokonywane zgodnie z przepisami celnymi.
W ministerialnej propozycji nie zabrakło też zmian, które wymusza na nas Unia Europejska lub orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zaproponowano np. uzupełnienie art. 27 określającego miejsce świadczenia usług w dziedzinie kultury czy sztuki o targi i wystawy, w tym świadczenie usług przez ich organizatorów oraz usług pomocniczych. W ten sposób ministerstwo chce usunąć wątpliwości dotyczące zgodności obecnego przepisu z VI dyrektywą w sprawie VAT, a dziś dyrektywą nr 112/2006, która ją zastąpiła.
Projekt wprowadza także zwolnienie z VAT dostawy budynków, budowli lub ich części, jeżeli dostawa dokonywana jest po pierwszym zasiedleniu. Brak tego zwolnienia skrytykowała niedawno Komisja Europejska. Z projektu wypadła natomiast propozycja podniesienia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci.
Te zmiany są oczekiwane przez przedsiębiorców. Dla wielu problem finansowania VAT z tytułu importu był na tyle znaczący, że zdecydowali się na sprowadzanie towarów przez Niemcy. Tamtejsze przepisy przewidują bowiem zwolnienie z VAT z tytułu importu, pod warunkiem że towary te są następnie przemieszczane do innego kraju Wspólnoty w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Gdy działalność firmy dotyczy nowych technologii albo gdy import stanowi znaczący składnik produkcji, koszty związane z VAT z tytułu importu stają się znaczące. Przy kwotach sięgających dziesiątek milionów złotych możemy mówić już o kredytowaniu budżetu. Nie ma tygodnia, aby przedsiębiorcy nie dopytywali się o zmianę przepisów w tym zakresie.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki