Przepisy kodeksu spółek handlowych mówią, że członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej (art. 368 § 1). Powołaniu na członka zarządu może towarzyszyć nawiązanie zobowiązaniowego stosunku prawnego (np. stosunku pracy, umowy o zarządzanie czy umowy o świadczenie usług). Nie jest to jednak konieczne. Pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie powołania odbywa się bez wynagrodzenia albo za wynagrodzeniem, jeśli rada nadzorcza przyjmie odpłatność. Z pytania wynika, że pełnienie funkcji członka (prezesa) zarządu odbywa się za wynagrodzeniem.

Wynagrodzenie to jest podatkowym kosztem uzyskania przychodów spółki. Istnienie zarządu spółki jest bowiem konieczne z punktu widzenia jej funkcjonowania. Wynagrodzenia osób pełniących funkcje członków zarządu są zatem kosztami ponoszonymi w celu zachowania źródła przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – updop). Zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych nie zabrania żaden przepis.

Zastosowania nie znajdzie też przepis zabraniający zaliczania do kosztów wydatków związanych z jednostronnymi świadczeniami na rzecz udziałowców czy akcjonariuszy (art. 16 ust. 1 pkt 38 updop). Wynagrodzenie wypłacone za prowadzenie spraw spółki nie jest bowiem jednostronnym świadczeniem na rzecz prezesa zarządu, lecz wynagrodzeniem za wykonywane przez niego czynności.

O dopuszczalności zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń prezesów zarządów będących jedynymi akcjonariuszami spółek akcyjnych, którzy pełnią swoje funkcje na podstawie powołania, przekonane są też organy podatkowe (np. interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 6 lipca 2006 r., II/423/8/06).

Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska