Tak uważa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który zajmował się wczoraj skargą PKP na interpretację stołecznej izby skarbowej (sygn. III SA/Wa 1478/07).
Spółka kupowała środki trwałe, odliczała VAT, a potem wnosiła je do innych spółek. Czy w momencie aportu musi korygować VAT? Jej zdaniem obowiązek korekty dotyczy tylko tych podatników, którzy rozliczają się według tzw. proporcji. Ma więc zastosowanie do środków trwałych, które były wykorzystywane zarówno przy sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej, a podatek przy zakupach był odliczany zgodnie ze strukturą sprzedaży.
Podatek trzeba skorygować – uznały jednak urząd i izba skarbowa. Wniesienie wkładu jest bowiem czynnością zwolnioną z VAT (tak mówi § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r.). A podatek naliczony przy zakupach można odliczyć tylko wtedy, gdy są one wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Skoro spółka obniżyła VAT, a następnie wykonała czynność zwolnioną (aport), musi zrobić korektę.
Sąd stanął po stronie fiskusa. Stwierdził, że polskie przepisy przewidują konieczność korekty, gdy zmienia się przeznaczenie środka trwałego. Mówi o tym art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Ma zastosowanie także wtedy, gdy środek trwały wnosimy w formie aportu do innej spółki. Czynność ta powoduje, że podatnik nie będzie już wykorzystywał majątku w działalności. Musi więc skorygować podatek naliczony. Nie narusza to zasady neutralności i przepisów unijnych.
Warto przypomnieć, że podobny pogląd przedstawiło Ministerstwo Finansów w piśmie z 27 marca 2007 r. (PT 5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789).
Ale orzecznictwo sądowe jest niejednolite. WSA w Olsztynie (wyrok z 7 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Ol 528/06) stwierdził bowiem, że wnosząc aport, nie trzeba oddawać odliczonego podatku. Z kolei WSA w Łodzi opowiedział się za korektą (wyrok z 21 lutego 2007 r., sygn. I SA/Łd 1948/06).
Zagadnienie nie jest więc definitywnie rozstrzygnięte, tym bardziej że wiele firm ma korzystne interpretacje w tej sprawie, np. Izby Skarbowej w Białymstoku (nr PPII/4430--586/ICh/06) albo Izby Skarbowej w Opolu (nr PPII/005/549/BL/04).