Udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udzielił jej oprocentowanej pożyczki. Odsetki od tej pożyczki miały być skompensowane z należnościami udziałowca wobec spółki z tytułu dostawy towarów. Czy w związku z kompensatą spółka może zaliczyć odsetki do kosztów podatkowych? Dodam, że pożyczka nie podlega ograniczeniom z art. 16 ust. 1 pkt 60 updop (dotyczącym cienkiej kapitalizacji).

Tak.

Art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zatem kosztem są jedynie odsetki zapłacone. Kompensata (potrącenie) jest również formą zapłaty zobowiązań. Polega na tym, że osoby mające wobec siebie nawzajem wierzytelności z tych samych lub różnych stosunków zobowiązaniowych nie otrzymują efektywnie należnych im świadczeń (w tym wypadku pieniężnych), lecz na skutek potrącenia każda z nich zostaje zwolniona ze swego zobowiązania albo całkowicie, albo też do wysokości należności niższej (art. 498 § 2 kodeksu cywilnego). Dla prawnej skuteczności potrącenia wystarcza złożenie oświadczenia woli tylko przez jedną ze stron. Do potrącenia, w myśl art. 503 kodeksu cywilnego, stosuje się przepisy o zaliczeniu zapłaty.

Jak wyjaśnił Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w interpretacji z 21 czerwca 2005 r. (ZD/406-95/CIT/05), z art. 16 ust. 1 pkt 11 updop nie wynika, że zapłata odsetek od pożyczek „powinna nastąpić wyłącznie w oparciu o faktyczny przepływ środków pieniężnych. Nie ulega wątpliwości, iż potrącenie (kompensata) jest formą regulowania zobowiązań i należności, a zatem odsetki rozliczone poprzez kompensatę uznać należy za zapłacone, a więc obciążające koszty uzyskania przychodów”.