Ministerstwo Finansów przesłało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia zmieniającego przepisy w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom. Chodzi o zagraniczne przedsiębiorstwa, które zapłaciły w Polsce VAT zawarty w cenie kupionych tu towarów lub usług (np. paliwa) i chcą go teraz odzyskać.
Przygotowane rozporządzenie ogranicza się jedynie do zmiany wzoru wniosku. Przedsiębiorcy lub ich pełnomocnicy muszą go złożyć do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa- -Śródmieście. Z uzasadnienia wynika, że regulacja ma charakter techniczny i jest związana ze zmianą zasięgu terytorialnego tego urzędu, który jako jedyny w kraju rozpatruje te wnioski. W efekcie zmienił się też adres jego siedziby. Urząd mieści się dziś przy ul. Jagiellońskiej 15 (a nie przy ul. Lindleya 14). I taki też adres znajdzie się na nowym wniosku.
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kiedy to będzie, jeszcze nie wiadomo. Ministerstwo Finansów, jak nam powiedziano, zakłada jego podpisanie przed końcem tego roku.
Jedno jest pewne. Przedsiębiorcy lub ich pełnomocnicy, którzy złożą wniosek o zwrot VAT w terminie (tj. do 30 czerwca za rok poprzedni) razem z wymaganymi załącznikami w postaci oryginałów faktur, ale na formularzu z nieaktualną siedzibą urzędu, nie odejdą z kwitkiem. - Przyjmiemy każdy wniosek, który będzie spełniał wymogi formalne i zostanie złożony w przewidzianym prawem terminie. Jeśli otrzymamy go na nieaktualnym formularzu, wówczas osoba składająca go musi się liczyć z koniecznością jego ponownego złożenia na nowym, już zgodnym z przepisami wniosku. Jedyna uciążliwość będzie więc polegała na jego przepisaniu, bo my nie odrzucimy z tego powodu złożonych załączników - powiedziała "Rz" Teresa Jarzec, naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. I dodała: -W takiej sytuacji uznamy, że wniosek został złożony w terminie.
www.rp.pl/prawo/projekty