Możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na organizację imprez integracyjnych jest sporna. W konsekwencji sporna jest również (ze względu na brzmienie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) możliwość odliczania podatku naliczonego przy zakupach dotyczących takich imprez.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) mówią, że podatek od towarów i usług nie stanowi kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 46). Od zasady tej przewidziano jednak wyjątki. I tak kosztem podatkowym jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług (pod warunkiem że naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej).
Oznacza to, że niepodlegający odliczeniu podatek naliczony przy zakupie usług noclegowych i gastronomicznych (możliwość jego odliczania wyłącza art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT) jest kosztem uzyskania przychodu. Ponieważ przepisy nie wyłączają możliwości odliczania podatku naliczonego przy zakupie artykułów żywnościowych, VAT można w tej sytuacji odliczyć.
Nie jest jednak możliwe zaliczenie VAT – przy zakupie tych artykułów – do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma natomiast przepisu, który pozwalałby na zaliczenie do kosztów podatkowych VAT podlegającego odliczeniu, jeśli z odliczenia zrezygnował podatnik.
Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska