[b]Pracodawca może sfinansować zakup bonów pracowniczych z własnych środków obrotowych bądź też ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.[/b] W obu wypadkach należy określić kryteria ich przyznawania.
Pracodawca przy rozdzielaniu bonów sfinansowanych ze środków obrotowych firmy sam decyduje, czy bierze pod uwagę czynniki socjalne (sytuację materialną, życiową, rodzinną pracownika), czy je pomija.
[b]Jeśli uwzględni warunki socjalne, musi liczyć się z tym, że wydatki na zakup bonów nie będą kosztami uzyskania przychodów. [/b]Zgodnie bowiem z art. 23 ust.1 pkt 42 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9A9DED2C28407263C2C3A694028581CE?id=346580]ustawy o PIT[/link] i art. 16 ust. 1 pkt 45 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9AD67AD7CCF6F79D35001F8AA40A7893?id=74017]o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych[/link] (zfśs).
W świetle art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs za działalność socjalną uznaje się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
[b]Jeśli natomiast pracodawca, rozdzielając bony, nie będzie brał pod uwagę kryterium socjalnego, to poniesiony na ten cel wydatek może zaliczyć do kosztów podatkowych. [/b]
W sytuacji gdy pracodawca finansuje zakup bonów ze środków zfśs, jest zobowiązany kierować się przy ich rozdzielaniu czynnikami socjalnymi. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Wartość tych bonów przedsiębiorstwo w swoich księgach pokazuje na koncie 85 „Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych”.
Podsumowując, rozdzielenie bonów pracowniczych z uwzględnieniem kryteriów socjalnych powoduje, że bez względu na to, czy zakup tych bonów będzie pokryty ze środków obrotowych, czy ze środków zfśs, wydatek na ten cel nie będzie uznany za koszt uzyskania przychodu.
[b]Pracodawca może zaliczyć wydatki na zakup bonów pracowniczych do kosztów podatkowych tylko wtedy, gdy zostaną sfinansowane ze środków obrotowych i nie będą spełnione kryteria działalności socjalnej.[/b]
[i]Autorka jest konsultantką w Departamencie Outsourcingu Rachunkowości Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.[/i]