[b]– Spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obecnie planowany jest remont należącego do niej lokalu firmowego. Czy w związku z użyciem nowych materiałów budowlanych, znacznie lepszych jakościowo niż zastosowane pierwotnie, poniesione wydatki mogą być uznane za koszty remontu, czy będą ulepszeniem?[/b] – pyta czytelnik.
Jeżeli środki trwałe zostały ulepszone w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, ich wartość początkową powiększa się o sumę wydatków na ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł.
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Mówi o tym art. 22g ust. 17 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link].
[srodtytul]Rodzaje ulepszeń[/srodtytul]
W świetle wyjaśnień organów podatkowych i orzecznictwa sądowego [b](np. wyrok WSA w Gdańsku z 13 stycznia 2009 r., I SA/Gd 722/08):[/b]
- przebudowa to zmiana (poprawienie) istniejącego stanu na inny,
- rozbudowa polega na powiększeniu (rozszerzeniu) składników majątkowych,
- rekonstrukcja to odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,
- adaptacja to przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż ten, do którego był pierwotnie przeznaczony, albo nadanie mu nowych cech użytkowych,
- modernizacja to unowocześnienie środków trwałych.
W przywołanym wyroku sąd stwierdził, że „przez ulepszenie należy rozumieć unowocześnienie (modernizację) środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, użytkową, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi innych cech użytkowych”.
[srodtytul]Kiedy mamy do czynienia z remontem[/srodtytul]
Odnosząc się do kwalifikacji nakładów jako remontu bądź ulepszenia, orzekł, że różnica między tymi nakładami „polega na tym, że pierwsze z nich zmierzają do odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych, a drugie prowadzą do przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodującej istotną zmianę cech użytkowych.
Remontem określić należy więc wszelkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych”.
Na podstawie art. 3 pkt 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D8951785232842140857FC86D7157AE2?id=183262]ustawy Prawo budowlane[/link] pod pojęciem remontu należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyto w stanie pierwotnym.
Jeżeli zatem poniesione przez spółkę wydatki mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego, to tym samym należy je traktować jako nakłady na remont i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
[srodtytul]Trzeba uwzględnić postęp techniczny[/srodtytul]
Nie ma tu znaczenia, że do prac remontowych zostaną użyte już lepsze jakościowo materiały budowlane.
Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 listopada 2009 r. (IBPBI/1/415-664/09/ZK):[/b] „wnioskodawca wskazał, iż w wynajmowanym lokalu użytkowym przeprowadził prace remontowe, a mianowicie: remont posadzki z zastosowaniem nowoczesnych technologii, malowanie ścian, oszklenie okien oraz wymianę świetlówek.
Charakter tych prac wskazuje, iż będą to prace typowo odtworzeniowe, przywracające jedynie pierwotną zdolność użytkową obcego środka trwałego, a zatem należy je zaliczyć do wydatków o charakterze remontowym podlegającym zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów”.
Również[b] Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 13 października 2009 r. (ITPB1/415-618/ 09/DP) zajęła podobne stanowisko: [/b]„Wnioskodawca poniósł nakłady na wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego.
[b]Poniesione wydatki na roboty budowlane, takie jak: wymiana okien, drzwi, boksów handlowych, wymiana instalacji hydraulicznej, elektrycznej oraz naprawa elewacji budynku mają charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową tego środka (remont), co uprawnia do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na wielkość tych wydatków.[/b]
Przy ocenie wydatków – czy są to wydatki na remont – należy brać pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny, mające wpływ na sposób i środki realizowania robót tym pojęciem objętych”.