[b]Tak[/b], pod warunkiem że usługi są zakupione przez czynnego podatnika VAT i w celu wykonywania czynności opodatkowanych (takie warunki wynikają z art. 86 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]).

Co do zasady podstawą do odliczenia podatku VAT naliczonego jest faktura VAT, mająca elementy określone w rozporządzeniu ministra finansów z 28 listopada 2008 r. (DzU nr 212, poz. 1337 ze zm.) regulującego zasady wystawiania faktur.

Jednak na mocy tego rozporządzenia na równi z fakturą traktowane są m.in. bilety jednorazowe uprawniające do przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób:

kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeśli zawierają poniższe informacje:

- nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,

- numer i datę wystawienia biletu,

- informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,

- kwotę należności wraz z podatkiem,

- kwotę podatku.

Zatem z biletu PKP można odliczyć VAT tak jak z normalnej faktury.

Co istotne, dotyczy to także tzw. miejscówki, czyli dodatkowego blankietu dokumentującego uiszczenie opłaty za zajęcie oznaczonego numerem miejsca. Jest to bowiem integralny element biletu.

[srodtytul]Kosztem kwota brutto czy netto[/srodtytul]

[b]- Jak mamy postąpić, gdy nie skorzystaliśmy z prawa do odliczenia?

Czy wartość brutto biletu możemy zaliczyć do kosztów?[/b]

Jak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 46 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 43 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link], VAT naliczony jest kosztem uzyskania przychodu, jeżeli:

- nabywca jest zwolniony od podatku od towarów i usług,

- nabywca nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Wynika z tego, że VAT naliczony może być kosztem podatkowym tylko w takiej sytuacji, gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do jego odliczenia.

Zatem jeśli podatnik ma prawo do odliczenia, a z niego nie skorzysta, podatek ten nie będzie kosztem uzyskania przychodu. Kosztem będzie więc kwota netto z biletu.

[i]Ewelina Pawłowska konsultantka w departamencie outsourcingu rachunkowości Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.[/i]