[b]W latach 1998 – 2009 jeden ze wspólników spółki cywilnej prowadził indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą. W działalności tej wykorzystywał nieruchomości, za które opłacał podatek od nieruchomości. 1 stycznia 2010 r. wniósł do spółki cywilnej prowadzone przedsiębiorstwo razem z nieruchomościami.
Po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez spółkę wspólnik oraz jego żona (także będąca wspólnikiem spółki cywilnej), jako poprzedni właściciele nieruchomości, otrzymali decyzję zmieniającą wysokość podatku od nieruchomości za okres, w którym wspólnik prowadził działalność indywidualną, a spółka cywilna jeszcze nie istniała. Czy spółka cywilna może zaliczyć do kosztów podatek od nieruchomości dotyczący lat 2005 – 2009?[/b]
[b]Tak.[/b] Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 11 stycznia 2010 r. (IBPBI/1/415-842/09/KB)[/b].
Izba przypomniała, że kosztami są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów bądź zabezpieczenie lub zachowanie tego źródła przychodów.
Związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku a osiągnięciem przychodu bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku.
Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.
W przypadku wniesienia do spółki cywilnej nieruchomości (w tym także w drodze aportu całego przedsiębiorstwa), przy zachowaniu właściwej formy ich wniesienia, następuje zmiana właścicieli nieruchomości.
A to oznacza, że podatek od nieruchomości wynikający z decyzji zmieniającej jego wysokość w okresie, w którym wyłącznie jeden ze wspólników prowadził indywidualną działalność gospodarczą, nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu wspólników spółki.
„Decyzja ta dotyczy bowiem okresu, w którym spółka jeszcze nie istniała, a wynikający z niej obowiązek podatkowy ciąży na osobach będących właścicielami tej nieruchomości w okresie, za który podatek naliczono” – czytamy we wspomnianej interpretacji.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]