Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie dotyczy zasadniczo każdej sprzedaży na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) oraz rolników ryczałtowych.
Nie trzeba ewidencjonować sprzedawanych usług w kasie rejestrującej, jeśli podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego od tego obowiązku, względnie gdy świadczenie danych usług jest objęte zwolnieniem przedmiotowym od ewidencjonowania w kasie rejestrującej.
Firma ma kasę fiskalną, a zapewne więc ze zwolnienia podmiotowego od kas nie może już skorzystać. Nie ma również zwolnień przedmiotowych obejmujących sprzedaż o tym charakterze.
Jest wprawdzie kilka zwolnień, z których osoby świadczące niektóre usługi przez Internet mogłyby skorzystać, jednak jeśli firma ma już kasę, używaną przy konwencjonalnej sprzedaży, to zapewne nie będzie mogła.
Co więcej, [b]ma obowiązek nie tylko zewidencjonować sprzedaż w kasie, ale również wydać nabywcy usług paragon (w tym wypadku przesłać np. pocztą). Jego niewydanie może być przestępstwem (wykroczeniem) skarbowym.[/b]
[b]W praktyce może to być obowiązek niewykonalny[/b] (w większości wypadków przecież nie będzie możliwe pozyskanie danych nabywcy, a bez tego paragonu mu się nie dostarczy).
Między innymi z tego powodu obowiązek ewidencjonowania sprzedaży w kasie przy usługach elektronicznych (świadczonych przez Internet) jest absurdalny. Jednak w dalszym ciągu istnieje.