[b]Świadczymy usługi dostępu do Internetu i telefonii stacjonarnej rozprowadzanej za pośrednictwem łączy internetowych.

W niektórych gminach spółka zamierza świadczyć usługę dostępu do sieci bez pobierania opłat abonamentowych. Oferta polega na tym, że klient będzie płacił wyłącznie za usługę instalacji łącza internetowego w lokalu mieszkalnym, nie będzie natomiast ponosił miesięcznych opłat abonamentowych.

Udostępnianie klientom bezpłatnego dostępu do Internetu ma na celu promowanie działalności przedsiębiorstwa, zachęcenie klientów do korzystania z usług spółki.

Czy koszty świadczenia usługi nieodpłatnego dostępu do Internetu będą stanowiły koszty uzyskania przychodów zarówno wtedy, gdy znajdą się przedsiębiorcy chętni na zamieszczanie reklam, jak i wtedy, gdy chętnych nie będzie?[/b]

Zagadnieniem takim zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy.

W [b]interpretacji z 10 sierpnia 2009 r. (ITPB3/423-272/09/AM) [/b] stwierdziła, że przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków po wyłączeniu tych, których możliwość odliczenia jest wprost ograniczona w ustawie – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami.

Warunkiem jest to, aby ich poniesienie miało związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiązało się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

W interpretacji czytamy, że „w ocenie organu podatkowego ponoszone w związku ze świadczonymi usługami koszty (mające cechy działań promocyjno-marketingowych) niewątpliwie wiązałyby się z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również mogłyby się przyczynić do zwiększenia przychodów z tejże działalności.

Tym samym wypełniałyby dyspozycję art. 15 ust. 1 ustawy, mogąc stanowić koszt uzyskania przychodów, niezależnie od faktu zamieszczania reklam przez reklamodawców”.

Izba zastrzegła jednak, że obowiązek prawidłowego udokumentowania poniesionych kosztów spoczywa w takim wypadku na podatniku.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]