Po opublikowanych 17 lutego br. przez "Rz" zadaniach dla urzędów skarbowych (zobacz artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/6,434985_Co_urzedy_skarbowe_skontroluja_w_2010_r_.html]"Co urzędy skarbowe skontrolują w 2010 r."[/link]) przyszedł czas na urzędy kontroli skarbowej, czyli skarbówkę. Tym razem jednak Ministerstwo Finansów samo udostępniło wyciąg z zadań, jakie inspektorom kontroli skarbowej wyznaczył na ten rok generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz.

Priorytetem ma być walka z szarą strefą i wykrywanie zorganizowanej przestępczości podatkowej nastawionej na oszustwa w VAT i w akcyzie.

Skarbówka będzie też kontrolować obrót paliwami. W tym roku inspektorzy koncentrować się będą jednak na obrocie wyrobami zwolnionymi z akcyzy oraz na ostatecznym przeznaczeniu produktów wytwarzanych i sprzedawanych jako wyroby nieakcyzowe. Ich uwagi nie ujdzie też obrót paliwami płynnymi dokonywany przez organizowane grupy, a także ostatecznych odbiorców paliw, tj. stacje benzynowe.

Służby podległe ministrowi finansów w tym roku zajmą się również ściganiem firm ukrywających dochody, i to zarówno podmiotów działających legalnie, jak i tych prowadzących działalność gospodarczą niezarejestrowaną. Skarbówka przyjrzy się też dokładniej osobom, które podejrzewać będzie o uzyskiwanie dochodów z nieujawnionych źródeł. W typowaniu tych podatników do kontroli pomocne mają być wszelkie możliwe źródła informacji o dochodach i wydatkach podatników.

[b]Wizyty inspektorów w 2010 r. powinni się spodziewać także przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek posiadać kasy rejestrujące i za ich pośrednictwem ewidencjonować uzyskiwany obrót [/b].

Sprawdzana ma być nie tylko prawidłowość ewidencjonowania przez nich sprzedaży za pomocą tych urządzeń, ale i ich rozliczenia z budżetem państwa w ogóle. Ujawnianiu nieprawidłowości w ewidencjonowaniu obrotu na kasach fiskalnych mają służyć doraźne akcje, które będą prowadzone w okresie wakacji czy ferii zimowych w punktach gastronomicznych (m. in. w dyskotekach), usługowych i handlowych.

W 2010 r. UKS będą nadal monitorować handel w Internecie, wykorzystując nowoczesne techniki analityczno-informatyczne. Ponadto będą też kontynuowane postępowania przygotowawcze w sprawie tzw. oszustw podatkowych, nierzetelnego prowadzenia ksiąg i ewidencji podatkowych, wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami lub rachunkami oraz przestępstw dokonywanych za pomocą Internetu.