[b]Czy jeśli w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i zawiadomił o tym naczelnika urzędu skarbowego, dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, sporządził spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) itp., a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, może wybrać formę opodatkowania prowadzonej działalności w postaci ryczałtu ewidencjonowanego?[/b]
[b]Tak.[/b] Wyboru sposobu opodatkowania podatnik dokonuje, składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Oznacza to, że jeżeli nie została zgłoszona likwidacja działalności gospodarczej, wyboru formy opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy.
Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 maja 2009 r. (ITPB1/415-183/08/MM).[/b]
Czytamy w niej: „w sytuacji kiedy w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i o tym fakcie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego (...), a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma przeszkód do wyboru przez ten podmiot formy opodatkowania.
Skoro podatnik zawiadomił wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych), to gdy rozpocznie on ponownie działalność, nie ma podstaw, aby odmówić statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego”.
Zanim podatnik wybierze ryczałt ewidencjonowany, powinien zwrócić uwagę na treść art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wymienia on usługi, które wyłączone są z opodatkowania w formie ryczałtu.
Warto też pamiętać o treści art. 8 ust. 3. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C3A15C9DDEC296D29FDE1D14FF501A34?id=77426]ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link].[/i]