Aktualizacja: 19.10.2018 07:31 Publikacja: 19.10.2018 07:21
Foto: 123RF
Zasada in dubio pro tributario, czyli nakaz rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników, obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Z nadzieją patrzyli na nią zwłaszcza przedsiębiorcy. Efekty są jednak mizerne. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 1 października, klauzula została zastosowana na rzecz przedsiębiorców w trzech interpretacjach indywidualnych oraz w 38 decyzjach.
Czytaj także: Fiskus nie rozstrzyga wątpliwości na korzyść podatnika
Składanie plików JPK_CIT będzie nie tylko techniczną rewolucją, ale też wzmocnieniem skarbówki.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorca sponsorujący klub sportowy może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, a następnie odliczyć ich połowę od dochodu. Pod warunkiem, że klub go reklamuje.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Coraz popularniejszym zjawiskiem stają się tzw. flipy, tj. przenoszenie wybranych aktywów poza Polskę.
Rolnik niebędący podatnikiem VAT powinien wystawić na rzecz osób przebywających u niego na wypoczynku rachunki lub faktury za świadczone na ich rzecz usługi wynajmu pokoju, jeżeli zgłoszą takie żądanie w ciągu trzech miesięcy.
• Przełomowa zmiana w stanowisku fiskusa. Uratuje wielu przedsiębiorców • Niski ryczałt dla informatyków? Wyrok NSA • Spóźnione odwołanie od decyzji fiskusa. Kto odpowiada za bałagan w firmie? • Czy nieruchomości mieszkalne można obciążać biznesowo? • Sprzedaż majątku firmy - co ze składką zdrowotną? • Czy każdy firmowy wyjazd za granicę to podróż służbowa? • Ważne terminy na ten tydzień
Planując przeniesienie czy rozpoczęcie działalności w innym kraju nie można zapominać o rynkowości – zarówno w kontekście samego procesu ekspansji, jak i późniejszych rozliczeń między podmiotami powiązanymi.
Uporczywe ignorowanie przez administrację podatkową wytycznych sądów administracyjnych to zjawisko patologiczne i szkodliwe dla państwa.
Pomijanie w rozstrzygnięciach fiskusa prawomocnych orzeczeń sądowych jest działaniem nie tylko rażącym, ale także zaprzeczeniem demokratycznego państwa prawa.
Zadaniem podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków jest uzupełnienie ewentualnych luk w opodatkowaniu wyrównawczym, które prowadziłyby do braku opodatkowania jednostek dominujących.
Wykładnia przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych nie powinna prowadzić do generowania kosztów i ryzyka biznesowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas