Gmina umorzyła nam podatek od nieruchomości oraz odsetki za zwłokę. Podatek wcześniej zaliczyliśmy do kosztów uzyskania przychodów, z odsetkami nic nie robiliśmy (były to bowiem odsetki tylko naliczone, ale niezapłacone). Jak to rozliczyć podatkowo?

- pyta czytelnik.

Jeśli podatek od nieruchomości był zaliczany uprzednio do kosztów, to po umorzeniu musimy wykazać go po stronie przychodów. Tak wynika z art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nie są przychodem umorzone podatki, niezaliczone do kosztów. Ponieważ zaliczył pan podatek od nieruchomości do kosztów, to w momencie umorzenia staje się on przychodem.

Więcej wątpliwości wiąże się z odsetkami za zwłokę. Na pewno nie mogły one być kosztem podatkowym. Nie pozwala na to art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT. Ale czy w momencie umorzenia musimy zaliczyć je do przychodów? Na to pytanie odpowiedź również jest negatywna. Z opisu stanu faktycznego wynika, że umorzenie naliczonych odsetek w podatku od nieruchomości nastąpiło w drodze decyzji na podstawie przepisów ordynacji podatkowej. Można spotkać interpretacje organów podatkowych, z których wynika, że tego rodzaju dochody są wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o PIT. Przykładowo w decyzji Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 grudnia 2006 r. (P1-D/415-0011/06/Z) czytamy: „umorzenie odsetek w podatku od nieruchomości nastąpiło decyzją na podstawie przepisów ordynacji podatkowej, natomiast umorzenie odsetek od opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu nastąpiło w oparciu o uchwałę Rady Miasta. Zgodnie zaś z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, w związku z czym umorzone odsetki od zobowiązania w podatku od nieruchomości nie mogą stanowić przychodu do opodatkowania, gdyż jak wyżej wskazano, podatek jest świadczeniem publicznoprawnym, nieodpłatnym, podlegającym przepisom ordynacji podatkowej, na podstawie której nastąpiło ich umorzenie. Cytowany przepis jednoznacznie wyłącza je z opodatkowania podatkiem dochodowym”.

Autorka jest radcą prawnym, doradcą podatkowym w Kancelarii Welsyng.pl