Aktualizacja: 16.10.2018 07:58 Publikacja: 16.10.2018 06:40
Foto: Materiały Promocyjne
Usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich zawsze były zwolnione z kas fiskalnych. Minister finansów zmieniał przepisy, nakładał obowiązek wydawania paragonów na kolejne grupy zawodowe, m.in. prawników czy lekarzy, ale flisacy ciągle się trzymali. Aż przyszedł i na nich czas.
W opublikowanym niedawno projekcie nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących flisaków już nie ma na liście zwolnień. Jak resort finansów uzasadnia tę zmianę? Pojawiającymi się sygnałami o nieprawidłowościach w sposobie prowadzenia ewidencji. A także koniecznością podejmowania kolejnych działań uszczelniających. Sęk w tym, że flisacy na Dunajcu wcale kas rejestrujących nie potrzebują. Wystawiać paragony muszą bowiem tylko ci, którzy świadczą usługi na rzecz osób fizycznych. A flisacy rozliczają się ze stowarzyszeniem, które organizuje spływy na Dunajcu i sprzedaje bilety turystom. Flisacy wystawiają faktury stowarzyszeniu. Nie muszą już dodatkowo wydawać paragonów. Fiskus może więc na flisakach dodatkowo nie zarobić.
Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółowe dane dotyczące rozliczeń ryczałtowców za 2023 rok. Z informacji resortu wynika, że nastąpił kolejny wzrost popularności tej formy opodatkowania - w ubiegłym roku skorzystało z niej blisko 2 miliony podatników, czyli o 260 tysięcy więcej niż rok wcześniej.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przepisy przewidują dwie preferencje dla firm, które przekazały żywność ofiarom powodzi. Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że powinny stosować zerową stawkę podatku, a nie zwolnienie.
Skarbówka poważnie traktuje pojawienie się wielkiej liczby pustych faktur. Kontrole mają być wycelowane w oszustów.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Zapraszamy do odsłuchania najnowszego webinaru „Rzeczpospolitej”: Samochód w firmie – rozliczenia podatkowe: formy najmu i zielone rozwiązania dla samochodów.
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Firmy, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć najlepszych pracowników, kuszą ich różnego rodzaju atrakcyjnymi bonusami.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Nieprowadzenie – pomimo takiego obowiązku – ewidencji na kasie fiskalnej naraża podatników na kary pieniężne. Korzystanie, także z więcej niż jednego urządzenia, daje prawo do ulgi na jej zakup. Czynności te mają swoje konsekwencje także w ewidencji księgowej.
Podatnicy, którzy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących, od przyszłego roku dodatkowo będą musieli zapewnić współpracę kasy z terminalem płatniczym.
Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję na kasie rejestrującej, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.
W przypadku zdarzeń innych niż zwrot towaru, reklamacja oraz oczywista pomyłka, podatnicy powinni dokonać korekty podatku należnego – zaewidencjonowanego przy użyciu kasy rejestrującej – na podstawie prowadzonej „własnej” ewidencję korekt.
Przedsiębiorca musi zapewnić możliwość zapłaty bezgotówkowej przy użyciu instrumentu płatniczego w każdym miejscu, w którym wykonuje działalność gospodarczą, m.in. w lokalu przedsiębiorstwa i w pojeździe transportu pasażerskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas