Reklama
Rozwiń

Nowa ordynacja podatkowa - jak będą wyglądały interpretacje

Projektowana regulacja urzędowych interpretacji prawa podatkowego opiera się na dotychczasowych konstrukcjach prawnych (nie ma rewolucji), które próbuje poprawić, a do tego dorzuca kilka nowinek (więc będzie się działo).

Publikacja: 21.09.2018 08:14

Nowa ordynacja podatkowa - jak będą wyglądały interpretacje

Foto: 123RF

Regulacje te są rozrzucone w kilku miejscach projektowanej ustawy. Wszystko zaczyna się w art. 16 w rozdziale 2 „Zasady ogólne prawa podatkowego. Przepisy ogólne". To zachęcający początek, gdy prawodawca deklaruje: „Organy podatkowe udzielają zobowiązanemu informacji i wspierają go w samodzielnym, prawidłowym i dobrowolnym wykonywaniu jego obowiązków i korzystaniu z praw", i podnosi to stwierdzenie do rangi zasady ogólnej. Możliwe, że przepis ten stanie się dyrektywą wykładni przepisów o interpretacjach podatkowych, użyteczną zawsze, gdy pojawią się wątpliwości, czy należy wydać interpretację lub/czy przyznać podatnikowi ochronę z niej wynikającą.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0