Kiedy przy wymianie udziałów nie trzeba płacić CIT

Neutralność wymiany udziałów pozostanie zachowana w sytuacji, kiedy bezwzględna większość praw głosów w spółce nabywanej będzie wynikała z wniesienia jej udziałów w ramach kilku osobnych transakcji dokonywanych przez odrębne podmioty – pomimo tego, że przepisy literalnie odnoszą się do nabycia udziałów od „wspólnika", czyli w liczbie pojedynczej.

Publikacja: 10.09.2018 05:40

Kiedy przy wymianie udziałów nie trzeba płacić CIT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 5 czerwca 2018 r. (II FSK 1496/16 i II FSK 1495/16).

We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że planuje utworzenie spółki z o.o. oraz objęcie udziałów w innej spółce z o.o. Spółka nabywająca ma otrzymać w drodze aportu udziały w spółce nabywanej. Na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółka nabywająca dostanie w drodze dwóch aportów od dwóch wspólników udziały, których nabycie zapewni bezwzględną większość praw głosów. W ten sposób dojdzie do dwóch transakcji nabycia udziałów, ale nastąpią one równocześnie lub nie później niż w okresie sześciu miesięcy od podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i wniesieniu pierwszego aportu. Spółka nabywająca planuje w przyszłości odpłatne zbycie udziałów w spółce nabywanej, przez co powstanie przychód. Podatnik spytał we wniosku jakie koszty uzyskania przychodów powinna przyjąć spółka nabywająca w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce nabywanej. Zdaniem wnioskodawcy powinien on przyjąć koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama