Kiedy przy wymianie udziałów nie trzeba płacić CIT

Neutralność wymiany udziałów pozostanie zachowana w sytuacji, kiedy bezwzględna większość praw głosów w spółce nabywanej będzie wynikała z wniesienia jej udziałów w ramach kilku osobnych transakcji dokonywanych przez odrębne podmioty – pomimo tego, że przepisy literalnie odnoszą się do nabycia udziałów od „wspólnika", czyli w liczbie pojedynczej.

Publikacja: 10.09.2018 05:40

Kiedy przy wymianie udziałów nie trzeba płacić CIT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 5 czerwca 2018 r. (II FSK 1496/16 i II FSK 1495/16).

We wniosku o wydanie interpretacji podatnik wskazał, że planuje utworzenie spółki z o.o. oraz objęcie udziałów w innej spółce z o.o. Spółka nabywająca ma otrzymać w drodze aportu udziały w spółce nabywanej. Na podstawie jednej uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego spółka nabywająca dostanie w drodze dwóch aportów od dwóch wspólników udziały, których nabycie zapewni bezwzględną większość praw głosów. W ten sposób dojdzie do dwóch transakcji nabycia udziałów, ale nastąpią one równocześnie lub nie później niż w okresie sześciu miesięcy od podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego i wniesieniu pierwszego aportu. Spółka nabywająca planuje w przyszłości odpłatne zbycie udziałów w spółce nabywanej, przez co powstanie przychód. Podatnik spytał we wniosku jakie koszty uzyskania przychodów powinna przyjąć spółka nabywająca w związku z odpłatnym zbyciem udziałów w spółce nabywanej. Zdaniem wnioskodawcy powinien on przyjąć koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm