- Przedsiębiorca w swojej działalności organizuje konferencje, targi, wystawy i kongresy na terenie całego kraju, opodatkowane podstawową, 23-proc. stawką VAT. Organizacja tych wydarzeń wymaga m.in. wynajmu i przygotowania przestrzeni, zapewnienia gastronomi, wystroju, zaplecza audiowizualnego itd. Podczas organizacji jednej z konferencji, właściciel sali zasugerował wynajęcie stałego operatora gastronomicznego, obsługującego wszystkie wydarzenia w tym obiekcie. Z uwagi na wysokie koszty tej firmy przedsiębiorca zrezygnował z jej usług, wybierając tańszą firmę gastronomiczną. Musiał jednak zapłacić właścicielowi sali tzw. korkowe, czyli opłatę wyłącznie za wyrażenie zgody na wprowadzenie do obiektu własnego operatora gastronomicznego, bez żadnego dodatkowego świadczenia ze strony właściciela sali. Innymi słowy, „korkowe" nie obejmowało żadnych usług gastronomicznych, chyba że zaniechanie świadczenia usługi gastronomicznej świadczonej przez podmiot trzeci. Przedsiębiorca dostał fakturę za „usługi dodatkowe – opłata korkowa", opodatkowane 23-proc. VAT. Czy może z niej odliczyć podatek? – pyta czytelnik.

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). Nabyta usługa „korkowego" ma związek ze sprzedażą opodatkowaną (organizacją konferencji opodatkowaną podstawową stawką VAT), a zatem spełniony jest warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Prawo do odliczenia uzależnione jest także od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. I tak, stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT, ograniczenie to dotyczy nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Nabycie opisanej usługi tzw. korkowego daje prawo do odliczenia VAT, gdyż usługa ta ma związek z czynnościami opodatkowanymi (tj. z organizacją konferencji), a jednocześnie nie obejmuje usług gastronomicznych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 lutego 2018 r., 0113-KDIPT1-2.4012.853.2017.2.JSZ).

Uwaga! Zazwyczaj opłata „korkowa" jest elementem składowym całej usługi związanej np. z wynajmem sali w związku z organizacją konferencji. Standardowo pobierana jest jednak w sytuacji, gdy właściciel sali konferencyjnej, zapewniając usługi gastronomiczne, wyraża zgodę na własny alkohol klienta (zob. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 28 maja 2013 r., IBPP2/443-147/13/RSz; wyrok WSA z 29 września 2016 r., I SA/Łd 468/16). Natomiast w analizowanej sprawie, właściciel sali, pobierający opłatę korkową, nie jest jednocześnie podmiotem zajmującym się świadczeniem usług gastronomicznych, ponadto nie występują żadne usługi powiązane, tzn. obsługa kelnerska bądź zapewnienie zastawy. ?

—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy