Przekazanie ubezpieczycielowi prawa do skradzionego pojazdu bez VAT

Przeniesienia prawa własności ukradzionego samochodu na firmę ubezpieczeniową w związku z wypłatą odszkodowania autocasco nie można uznać za dostawę towaru.

Publikacja: 30.07.2018 06:30

Przekazanie ubezpieczycielowi prawa do skradzionego pojazdu bez VAT

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) nabył w październiku 2016 r. samochód osobowy. Przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, gdyż samochód został nabyty na fakturę VAT marża. Natomiast od wydatków związanych z bieżącą eksploatacją samochodu, paliwa oraz części, w tym części składowych (m.in. opon, czujnika ciśnienia opon, akumulatorów, haka) przedsiębiorca odliczał 50 proc. VAT wynikającego z otrzymanych faktur potwierdzających poniesienie tych wydatków. Samochód został w październiku 2016 r. wprowadzony do ewidencji środków trwałych i był amortyzowany. W marcu 2018 r. samochód został skradziony. Pojazd był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym autocasco, a kradzież została zgłoszona policji. W lipcu 2018 r. przedsiębiorcy zostało wypłacone odszkodowanie. Warunkiem wypłaty odszkodowania było m.in. przeniesienie na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego prawa własności do pojazdu, co zostało zrobione. Stosownie do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia prawo własności do pojazdu zostało przeniesione na rzecz ubezpieczyciela z chwilą wypłaty przez niego odszkodowania. Czy przedsiębiorca ma obowiązek naliczenia i odprowadzenia VAT od tej transakcji lub skorygowania podatku naliczonego odliczonego przy zakupie części składowych do tego pojazdu? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem