Faktura wystawiona do paragonu: jak dokumentować zwrot towaru

Zapis w odrębnej ewidencji korekt kasowych powinien być wykazany w dniu potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru, który oddawszy dokument z kasy fiskalnej przy zakupie poprosił o wystawienie faktury.

Publikacja: 20.06.2018 16:57

Faktura wystawiona do paragonu: jak dokumentować zwrot towaru

Foto: 123RF

- W jaki sposób powinien być dokumentowany zwrot towarów z faktury wystawionej do paragonu dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej? Czy wystarczy wpis w ewidencji zwrotów czy należy wystawić fakturę korygującą? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik (sprzedawca) nie jest zobowiązany do dokumentowania transakcji fakturą w sytuacji, gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (wyjątkiem jest tu dokonywana na rzecz takiej osoby sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Jednak, zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą te transakcje, jeżeli nabywca zgłosi żądanie jej wystawienia w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama