Reklama
Rozwiń

Jak zaskarżyć decyzję o odmowie wydania interpretacji

Fiskus może odmówić wydania interpretacji, gdy dojdzie do wniosku, że w sprawie ma zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Taka odmowa kończy sprawę i można ją zaskarżyć bezpośrednio do sądu administracyjnego.

Publikacja: 18.06.2018 02:00

Jak zaskarżyć decyzję o odmowie wydania interpretacji

Obowiązująca od prawie dwóch lat klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania to potężna broń w ręku fiskusa. Gdy uzna, że podatnik tak układa swoje interesy, żeby przede wszystkim zaoszczędzić na podatku, może to zakwestionować. Samo zastosowanie klauzuli to jedno. Drugie to jej wpływ na stosowanie innych procedur, zwłaszcza możliwość uzyskania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Praktyka pokazuje, że pojawienie się w procedurze podatkowej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania ograniczyło dostęp do interpretacji. Zgodnie z ordynacją podatkową interpretacji indywidualnej nie wydaje się w zakresie tych elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą: być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem klauzuli o unikaniu opodatkowania lub stanowić nadużycie prawa w VAT. Fiskus skwapliwie korzysta z tej możliwości i odmawia wydawania interpretacji zasłaniając się klauzulą. Najnowsze orzecznictwo potwierdza, że wystarczającym powodem odmowy wydania interpretacji jest przypuszczenie możliwości zastosowania klauzuli. Na odmowę przysługuje jednak szybsza ścieżka zaskarżenia.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?