Reklama
Rozwiń

Jak poradzić sobie z podatkowym obcięciem pensji

Zmiany podatkowe mogą obniżyć część wynagrodzeń netto menedżerów i kluczowych specjalistów. Szefowie wielu firm będą się mierzyli z presja płacową – wskazuje Jadwiga Chorązka, doradca podatkowy w PwC.

Aktualizacja: 15.11.2021 10:41 Publikacja: 14.11.2021 19:30

Jak poradzić sobie z podatkowym obcięciem pensji

Foto: Adobe Stock

Pani firma zorganizowała ostatnio sporą konferencję na temat tzw. Polskiego Ładu, podczas której 42 proc. ankietowanych uczestników przyznało, że efektem zmian w podatkach będzie rewizja budżetów wynagrodzeń. Czy daje się już wyczuć presję płacową ze strony pracowników?

Ankietę przeprowadziliśmy podczas konferencji w październiku. Wtedy jeszcze w parlamencie trwały prace nad pakietem zmian. Myślę, że dziś ten odsetek byłby znacznie wyższy. Zmiany dotkną przede wszystkim osób najlepiej wynagradzanych – menedżerów i specjalistów z najwyższej półki. Jeśli w ramach umowy o pracę zarabiają obecnie około 300 tys. zł rocznie, to firma musi znaleźć dodatkowo około 20 tys. zł, by pensja netto takich osób nie zmniejszyła się w 2022 r. Pamiętajmy, że na rynku są spore niedobory wykwalifikowanych kadr, np. programistów. Jeśli pracodawca nie zareaguje na zmiany, które niesie ze sobą Polski Ład, to może się spodziewać, że czołowi menedżerowie i specjaliści zaczną szukać pracy gdzie indziej. Jeśli więc mówimy o presji płacowej, to pojawi się ona może nie masowo, ale ze strony pracowników o kluczowych kompetencjach.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?