Jak poradzić sobie z podatkowym obcięciem pensji

Zmiany podatkowe mogą obniżyć część wynagrodzeń netto menedżerów i kluczowych specjalistów. Szefowie wielu firm będą się mierzyli z presja płacową – wskazuje Jadwiga Chorązka, doradca podatkowy w PwC.

Aktualizacja: 15.11.2021 10:41 Publikacja: 14.11.2021 19:30

Jak poradzić sobie z podatkowym obcięciem pensji

Foto: Adobe Stock

Pani firma zorganizowała ostatnio sporą konferencję na temat tzw. Polskiego Ładu, podczas której 42 proc. ankietowanych uczestników przyznało, że efektem zmian w podatkach będzie rewizja budżetów wynagrodzeń. Czy daje się już wyczuć presję płacową ze strony pracowników?

Ankietę przeprowadziliśmy podczas konferencji w październiku. Wtedy jeszcze w parlamencie trwały prace nad pakietem zmian. Myślę, że dziś ten odsetek byłby znacznie wyższy. Zmiany dotkną przede wszystkim osób najlepiej wynagradzanych – menedżerów i specjalistów z najwyższej półki. Jeśli w ramach umowy o pracę zarabiają obecnie około 300 tys. zł rocznie, to firma musi znaleźć dodatkowo około 20 tys. zł, by pensja netto takich osób nie zmniejszyła się w 2022 r. Pamiętajmy, że na rynku są spore niedobory wykwalifikowanych kadr, np. programistów. Jeśli pracodawca nie zareaguje na zmiany, które niesie ze sobą Polski Ład, to może się spodziewać, że czołowi menedżerowie i specjaliści zaczną szukać pracy gdzie indziej. Jeśli więc mówimy o presji płacowej, to pojawi się ona może nie masowo, ale ze strony pracowników o kluczowych kompetencjach.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
"Polska fundacja rodzinna – jak zaplanować sukcesję w biznesie". Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników