Aktualizacja: 11.01.2022 09:52 Publikacja: 10.01.2022 19:52
Foto: Adobe Stock
Nie da się uczciwie nazwać „ładem" systemu, który zawodzi już w pierwszych dniach działania. Niestety, tak się stało. Pierwsi poczuli to nauczyciele, dostając pensje niższe niż w grudniu. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach ujawnią się kolejne kłopoty z nowym sposobem obliczania danin.
Już wiadomo, że stracą na tym osoby pracujące na bardziej lukratywnych umowach zlecenia czy tylko dorabiające sobie w ten sposób do całkiem przeciętnych pensji. Wyższą składkę zdrowotną zapłacą drobni przedsiębiorcy, którzy zechcą sprzedać towary pozostałe im w zapasach z ubiegłego roku, firmowy samochód albo nieruchomość. Za jakiś czas mogą się pojawić inne kłopoty, np. z traktowaniem kosztów prowizyjnych wynagrodzeń menedżerów w wielu spółkach. Głośno będzie o emerytach (np. byłych górnikach), pobierających świadczenia powyżej 5 tys. zł, których, nie wiedzieć czemu, nie objęła ulga dla klasy średniej. Kolejne przykłady nieprzyjemnych niespodzianek można mnożyć.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Zmienią się zasady liczenia firmowej składki zdrowotnej. Nowości mają być już w przyszłym roku, poważniejsza reforma w 2026 r. Większość przedsiębiorców ma zyskać.
Przedsiębiorcy, obok bezrobotnych, poszukujących pracy i niezarejestrowanych, będą mogli skorzystać z poradnictwa zawodowego w urzędzie pracy.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas