Aktualizacja: 19.01.2022 10:45 Publikacja: 19.01.2022 07:22
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, na której zapowiedział w ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej, obniżkę do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. VAT na paliwo
Foto: PAP/Marcin Obara
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Senat zajmie się uchwaloną 13 stycznia nowelą do ustawy o VAT, zwaną przez rząd tarczą antyinflacyjną. Zakłada ona czasową obniżkę stawek na żywność, nawozy sztuczne, gaz ziemny, energię elektryczną i cieplną oraz paliwa. Obniżone stawki mają obowiązywać od 1 lutego do końca lipca.
Podstawowym efektem ustawy ma być – jak chce rząd – walka z najwyższą od wielu lat inflacją. I choć może się to przynajmniej częściowo udać, niewykluczony jest efekt przykry dla podatników. Mogą bowiem wygasnąć tzw. wiążące informacje stawkowe (WIS). To specjalny rodzaj interpretacji potwierdzający prawidłowość klasyfikowania danego towaru czy usługi według kodów klasyfikacji statystycznych. Ten swoisty glejt wiążący organy skarbowe daje pewność, że dany towar czy usługa będzie opodatkowany daną stawką.
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Fiskus dostał raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć się na je...
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas