- Na koniec 2018 r. kończy się leasing samochodu rozliczanego w kosztach spółki cywilnej. Nie prowadzimy ewidencji kilometrów, wiec rozliczamy koszty eksploatacji częściowo zgodnie z przepisami. Czy po zakończeniu leasingu mogę wykupić auto od firmy leasingowej na osobę fizyczną? Czy wykup auta od firmy leasingowej powoduje konieczność zwrotu VAT? – pyta czytelnik.
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się natomiast zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 kodeksu cywilnego).
Stronami tej umowy jest finansujący (firma leasingowa) oraz korzystający. Korzystającym może być m.in. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Przepisy prawa cywilnego nie przewidują przy tym, aby osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą miały odrębną osobowość prawną od tych osób działających prywatnie. W konsekwencji, nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykupiła pojazd samochodowy z przeznaczeniem na cele osobiste, a więc „prywatnie" (mimo, że leasing był „na firmę"). Nie wiąże się to z obowiązkiem korekty (a w konsekwencji zwrotu) VAT odliczanego od rat leasingowych (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 20 listopada 2015 r., IPTPP3/4512-423/15-2/UNR).
Podobnie jest, jeżeli stroną umowy leasingu są wspólnicy spółki cywilnej (sama spółka cywilna nie może być stroną umowy leasingu, gdyż spółka cywilna jest jednostką organizacyjną, która nie posiada zdolności prawnej – zob. przykładowo wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2013 r., I CSK 14/13; powoduje to, że stronami zawieranych umów są zawsze wspólnicy spółek cywilnych, a nie same spółki cywilne). Nie ma przeszkód, aby wykupywali oni z leasingu pojazdy samochodowe z przeznaczeniem na cele osobiste. I w tym przypadku nie jest konieczna korekta (a w konsekwencji zwrot) VAT odliczanego przez spółkę cywilną od rat leasingowych.
W przedstawionej sytuacji możliwy jest przede wszystkim wykup samochodu z leasingu na cele prywatne wspólników spółki cywilnej, a następnie przekazanie pojazdu na Pana cele osobiste. Przekazanie takie – ze względu na brak prawa do odliczenia przy wykupie – nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 marca 2016 r., IBPP2/4512-965/15/RSz). Nie będzie się także wiązało z koniecznością korekty (a w konsekwencji ze zwrotem) VAT odliczanego przez spółkę cywilną od rat leasingowych.
Natomiast to, czy możliwy jest wykup samochodu z leasingu tylko przez Pana (na Pana cele prywatne) zależy od treści umowy leasingu. Jest to możliwe, jeżeli umowa ta przewiduje dopuszczalność takiego scenariusza. W takim przypadku – podobnie jak w przypadku wykupu z leasingu na cele prywatne wspólników spółki cywilnej – nie będzie konieczna korekta (a w konsekwencji zwrot) VAT odliczanego przez spółkę cywilną od rat leasingowych.
Wykup jedynie przez Pana nie jest natomiast według mnie możliwy, jeżeli umowa leasingu nie przewiduje takiej możliwości. Uważam, że w takim przypadku samochód może być wykupiony z leasingu jedynie przez wszystkich wspólników będących stroną umowy leasingu.
Autor jest doradcą podatkowym
podstawa prawna: art. 7091 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 459 ze zm.)
podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r., o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)