Reklama
Rozwiń

PIT/CIT: transakcja z zakładem wpływa na zapłatę podatku

Wypłata odsetek lub opłat licencyjnych podatnikom niebędącym polskimi rezydentami oznacza co do zasady obowiązek poboru zryczałtowanej daniny. Inaczej może być, gdy firma z zagranicy prowadzi w Polsce działalność poprzez położony tutaj zakład.

Publikacja: 30.04.2018 06:40

PIT/CIT: transakcja z zakładem wpływa na zapłatę podatku

Foto: Fotolia.com

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które wypłacają na rzecz nierezydentów należności z określonych tytułów, wskazanych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT (i odpowiednio w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT), tj. m.in. z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), są obowiązane jako płatnicy pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła) w wysokości 20 proc. (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, art. 29 ust. 1 i art. 41 ust. 4 ustawy o PIT).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama