Zwolnienia ze składek ZUS i zwolnienie z podatku – różnice i podobieństwa

Katalog wyłączeń z oskładkowania często zawiera pozycje analogiczne do zwolnień podatkowych. Mimo to przyjęte rozwiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych nie są lustrzanym odbiciem ulg podatkowych.

Publikacja: 08.03.2018 05:30

Foto: Adobe Stock

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega co do zasady każdy przychód, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania. Z kolei podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (dalej: składki ZUS) są kwoty z określonych tytułów stanowiące przychód na podstawie przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 200; dalej: ustawa PIT).

Istnieją przychody zwolnione z podatku i składek. Ulgi od podatku reguluje art. 21 ust. 1 ustawy PIT. Natomiast wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS są wskazane w § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1949; dalej: rozporządzenie ZUS). Poniżej wskazujemy najczęściej występujące ulgi dotyczące pracowników oraz te, które mogą spowodować najwięcej problemów w praktyce.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów