Zwolnienia ze składek ZUS i zwolnienie z podatku – różnice i podobieństwa

Katalog wyłączeń z oskładkowania często zawiera pozycje analogiczne do zwolnień podatkowych. Mimo to przyjęte rozwiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych nie są lustrzanym odbiciem ulg podatkowych.

Publikacja: 08.03.2018 05:30

Foto: Adobe Stock

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega co do zasady każdy przychód, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania. Z kolei podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (dalej: składki ZUS) są kwoty z określonych tytułów stanowiące przychód na podstawie przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 200; dalej: ustawa PIT).

Istnieją przychody zwolnione z podatku i składek. Ulgi od podatku reguluje art. 21 ust. 1 ustawy PIT. Natomiast wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS są wskazane w § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1949; dalej: rozporządzenie ZUS). Poniżej wskazujemy najczęściej występujące ulgi dotyczące pracowników oraz te, które mogą spowodować najwięcej problemów w praktyce.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników
Podatki
Budowle jaśniej zdefiniowane dla celów podatkowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Kasy online jednak nie trzeba będzie połączyć z terminalem płatniczym