Zwolnienia ze składek ZUS i zwolnienie z podatku – różnice i podobieństwa

Katalog wyłączeń z oskładkowania często zawiera pozycje analogiczne do zwolnień podatkowych. Mimo to przyjęte rozwiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych nie są lustrzanym odbiciem ulg podatkowych.

Publikacja: 08.03.2018 05:30

Foto: Adobe Stock

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega co do zasady każdy przychód, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania. Z kolei podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (dalej: składki ZUS) są kwoty z określonych tytułów stanowiące przychód na podstawie przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 200; dalej: ustawa PIT).

Istnieją przychody zwolnione z podatku i składek. Ulgi od podatku reguluje art. 21 ust. 1 ustawy PIT. Natomiast wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS są wskazane w § 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1949; dalej: rozporządzenie ZUS). Poniżej wskazujemy najczęściej występujące ulgi dotyczące pracowników oraz te, które mogą spowodować najwięcej problemów w praktyce.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama