Rozliczanie kosztów finansowania dłużnego - są problemy

Przedsiębiorca, który poniesie wydatki zaliczane do finansowania dłużnego, będzie musiał je kontrolować, gdyż ich ujęcie w kosztach jest możliwe w ramach limitu. W praktyce wiele firm ma kłopot ze stosowaniem nowych regulacji.

Publikacja: 29.01.2018 06:00

Rozliczanie kosztów finansowania dłużnego - są problemy

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Ustawa z 27 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadziła ograniczenia w zaliczaniu odsetek i innych kosztów związanych z obsługą m.in. pożyczek lub kredytów do kosztów uzyskania przychodów. Z brzmienia zmienionych przepisów wynika, że przedsiębiorca, który poniesie koszty zaliczane przez ustawę o CIT do finansowania dłużnego, będzie zobowiązany do ich kontrolowania, gdyż ich rozliczenie w kosztach podatkowych będzie możliwe w ramach limitu: 3 000 000 zł albo więcej, gdy kwota wyliczona na podstawie limitu wskazanego ustawą o CIT będzie wyższa niż owe 3 mln zł.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama