Aktualizacja: 29.01.2018 05:00 Publikacja: 29.01.2018 05:00
Foto: Fotorzepa/ Sławomir Mielnik
- Czy lombardy mogą stosować procedurę VAT marża do dostawy wyrobów jubilerskich przewłaszczonych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej pod zastaw pożyczki, jeśli pożyczka nie zostanie spłacona i własność zastawu przejdzie na lombard? – pyta czytelnik.
Organy podatkowe przyjmują, że w przypadku sprzedaży nieodebranego zastawu, stanowiącego towar używany w postaci wyrobów jubilerskich wykonanych z metali szlachetnych, z udziałem kamieni szlachetnych, niezawierający się w wyjątkach wskazanych w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, nabyty (przewłaszczony) przez lombard od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, lombard ma prawo opodatkować taką sprzedaż na zasadzie opodatkowania marży na podstawie art. 120 ust. 4 ustawy o VAT (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 grudnia 2014 r., ITPP2/443-1345/14/KT; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2013 r., IPPP2/443-1078/13-2/BH; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 27 sierpnia 2013 r., IPPP2/443-551/13-4/BH; interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 27 grudnia 2012 r., IPTPP2/443-867/12-4/IR).
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Niczego tak nie zniszczono w regulacjach społeczno-gospodarczych jak przedawnienia w podatkach.
Jeżeli fiskus może uzyskać dostęp do faktur zakupowych, które odebrano podatnikowi i zabezpieczono w przygotowawczym postępowaniu karnym, to co do zasady nie ma powodów do kwestionowania formalnej przesłanki dla odliczenia z nich VAT.
Prokuratura w Mediolanie uruchomiła śledztwo wobec Twittera (obecnie X), platformy Elona Muska o uchylanie się od płacenia podatków we Włoszech — poinformował agencję AFP przedstawiciel włoskiego wymiaru sprawiedliwości.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane ze stycznia 2025 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas