Aktualizacja: 06.11.2017 04:40 Publikacja: 06.11.2017 04:40
Foto: 123RF
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 września 2017 r. (0113-KDIPT1-2.4012.362.2017.2.JS).
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce i prowadzącym działalność m.in. w zakresie pośrednictwa. Zamierza on pomagać irańskiemu kontrahentowi w zakupie na terytorium Polski elementów linii technologicznej do pakowania mleka. Usługa ta będzie realizowana w ten sposób, że zagraniczny kontrahent wskaże spółce asortyment oraz ilość towaru jaką chce nabyć, spółka natomiast nawiąże kontakt z dostawcą na terytorium Polski, przekaże mu wszelkie informacje dotyczące specyfikacji otrzymane od klienta, a także ustali z nim cenę. Po ustaleniu i zaakceptowaniu warunków transakcji, spółka złoży u niego zamówienie na rzecz kontrahenta. Dostawca wyśle ustalone towary bezpośrednio do finalnego odbiorcy. Płatność będzie realizowana w ten sposób, że kontrahent irański przekaże na konto spółki środki pieniężne w wysokości ustalonej ceny zakupu, które spółka przekaże dostawcy, oraz prowizji od wartości zakupu, która będzie stanowiła wynagrodzenie spółki za usługę pośrednictwa. Polska spółka w żadnym momencie transakcji nie nabędzie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Faktura za dostarczone towary zostanie wystawiona bezpośrednio przez dostawcę (czynnego podatnika VAT) na rzecz odbiorcy irańskiego, który prowadzi w Iranie działalność gospodarczą. We wniosku o interpretację spółka wskazała dodatkowo, że irański kontrahent jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy VAT oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Czy przedsiębiorca zajmujący się doradztwem dotyczącym procedury zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów może utracić zwolnienie z VAT? Ministerstwo Finansów odpowiedziało.
To, że pracownicy zaspokajają w kantynie swoje własne potrzeby, nabywając usługi gastronomiczne, nie wyklucza związku zakupionej przez pracodawcę usługi z jego sprzedażą opodatkowaną. Z góry nie przekreśla zatem prawa do odliczenia VAT.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty spowodowane włamaniem do siedziby firmy. Pod warunkiem, że należycie ją zabezpieczył i że nie ma już szans na wykrycie sprawców.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
Firma nie może rozliczać w kosztach wydatków na samochód udostępniony pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim.
Pomimo trudności w ich uzyskaniu interpretacje indywidualne nadal są dla podatników skutecznym narzędziem zapewnienia sobie pewności odnośnie do prawa podatkowego i ułatwiającym świadome podejmowanie decyzji biznesowych czy osobistych.
Zbycie przez belgijskiego udziałowca udziałów w polskiej spółce wynajmującej i zarządzającej nieruchomościami podlega opodatkowaniu tylko w Belgii, a więc w kraju, gdzie udziałowiec ma siedzibę.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów opłat za operację oczu. Skarbówka twierdzi, że są to wydatki osobiste i nie mają związku z biznesem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas