Kto rozliczy VAT od usług na rzecz zagranicznego podatnika

Świadczenie usług pośrednictwa w zakupie w Polsce linii produkcyjnej dla kontrahenta z Iranu będącego podatnikiem podlega opodatkowaniu w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Publikacja: 06.11.2017 04:40

Kto rozliczy VAT od usług na rzecz zagranicznego podatnika

Foto: 123RF

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 5 września 2017 r. (0113-KDIPT1-2.4012.362.2017.2.JS).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce i prowadzącym działalność m.in. w zakresie pośrednictwa. Zamierza on pomagać irańskiemu kontrahentowi w zakupie na terytorium Polski elementów linii technologicznej do pakowania mleka. Usługa ta będzie realizowana w ten sposób, że zagraniczny kontrahent wskaże spółce asortyment oraz ilość towaru jaką chce nabyć, spółka natomiast nawiąże kontakt z dostawcą na terytorium Polski, przekaże mu wszelkie informacje dotyczące specyfikacji otrzymane od klienta, a także ustali z nim cenę. Po ustaleniu i zaakceptowaniu warunków transakcji, spółka złoży u niego zamówienie na rzecz kontrahenta. Dostawca wyśle ustalone towary bezpośrednio do finalnego odbiorcy. Płatność będzie realizowana w ten sposób, że kontrahent irański przekaże na konto spółki środki pieniężne w wysokości ustalonej ceny zakupu, które spółka przekaże dostawcy, oraz prowizji od wartości zakupu, która będzie stanowiła wynagrodzenie spółki za usługę pośrednictwa. Polska spółka w żadnym momencie transakcji nie nabędzie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Faktura za dostarczone towary zostanie wystawiona bezpośrednio przez dostawcę (czynnego podatnika VAT) na rzecz odbiorcy irańskiego, który prowadzi w Iranie działalność gospodarczą. We wniosku o interpretację spółka wskazała dodatkowo, że irański kontrahent jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy VAT oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku