VAT: ulga na złe długi wymaga sprawdzenia dłużnika

Podatnik może pomniejszyć należny VAT o jego kwoty z faktur. Nieściągalność wierzytelności jest uprawdopodobniona, jeśli minie 150 dni od ustalonego terminu płatności. Warunkiem korekty jest m.in. status nabywcy jako podatnika VAT czynnego w czasie dostawy i na dzień poprzedzający złożenie deklaracji z wykazaną ulgą.

Publikacja: 02.11.2017 05:50

Ulgę na złe długi wykazuje się w deklaracji za okres, w którym mija 150 dni od terminu zapłaty

Ulgę na złe długi wykazuje się w deklaracji za okres, w którym mija 150 dni od terminu zapłaty

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Zatory płatnicze są zmorą firm, zwłaszcza że brak terminowego uregulowania należności przez kontrahenta zazwyczaj pozostaje bez wpływu na realizację przez wierzyciela obowiązków podatkowych. Wielu przedsiębiorców borykających się z tym problemem skrupulatnie odlicza 150 dni od dnia upływu ustalonego terminu płatności. Upływ tego terminu pozwala uznać, że nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, a tym samym możliwe staje się skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi. Z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju o kwoty wierzytelności (lub ich części), których nieściągalność została uprawdopodobniona.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm