CIT: wynagrodzenie też trzeba pokazać

Restrukturyzacja może wiązać się z koniecznością wypłacenia podmiotom podlegającym restrukturyzacji odszkodowania (nazywanego również rekompensatą lub opłatą restrukturyzacyjną) z tytułu przeniesienia funkcji, aktywów, ryzyk lub praw.

Publikacja: 23.10.2017 02:00

CIT: wynagrodzenie też trzeba pokazać

Foto: 123RF

Zgodnie z Wytycznymi OECD, w przypadku otrzymania rekompensaty, podatnik będzie zobowiązany do zaznaczenia pola 27 lub 28 formularza CIT-TP (w zależności od formy rekompensaty). Natomiast, w przypadku wypłacenia rekompensaty, podatnik będzie zobowiązany do zaznaczenia pola 29 lub 30 formularza CIT-TP (w zależności od formy rekompensaty). Rekompensata może mieć formę pieniężną bądź jakąkolwiek inną.

Wytyczne OECD wskazują, że samo przeniesienie funkcji, aktywów lub ryzyk nie oznacza, że podmiot, którego potencjał zysku lub oczekiwane przyszłe zyski w wyniku restrukturyzacji będą zmniejszone, jest uprawniony w każdym przypadku do otrzymania rekompensaty. Przeniesione muszą zostać istotne dla działalności podmiotu wartości, w tym prawa lub aktywa. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, prawo do rekompensaty (w formie pieniężnej lub niepieniężnej) z tytułu restrukturyzacji działalności przysługuje podmiotowi jeżeli:

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów