CIT: wynagrodzenie też trzeba pokazać

Restrukturyzacja może wiązać się z koniecznością wypłacenia podmiotom podlegającym restrukturyzacji odszkodowania (nazywanego również rekompensatą lub opłatą restrukturyzacyjną) z tytułu przeniesienia funkcji, aktywów, ryzyk lub praw.

Publikacja: 23.10.2017 02:00

CIT: wynagrodzenie też trzeba pokazać

Foto: 123RF

Zgodnie z Wytycznymi OECD, w przypadku otrzymania rekompensaty, podatnik będzie zobowiązany do zaznaczenia pola 27 lub 28 formularza CIT-TP (w zależności od formy rekompensaty). Natomiast, w przypadku wypłacenia rekompensaty, podatnik będzie zobowiązany do zaznaczenia pola 29 lub 30 formularza CIT-TP (w zależności od formy rekompensaty). Rekompensata może mieć formę pieniężną bądź jakąkolwiek inną.

Wytyczne OECD wskazują, że samo przeniesienie funkcji, aktywów lub ryzyk nie oznacza, że podmiot, którego potencjał zysku lub oczekiwane przyszłe zyski w wyniku restrukturyzacji będą zmniejszone, jest uprawniony w każdym przypadku do otrzymania rekompensaty. Przeniesione muszą zostać istotne dla działalności podmiotu wartości, w tym prawa lub aktywa. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów, prawo do rekompensaty (w formie pieniężnej lub niepieniężnej) z tytułu restrukturyzacji działalności przysługuje podmiotowi jeżeli:

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników
Podatki
Budowle jaśniej zdefiniowane dla celów podatkowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Kasy online jednak nie trzeba będzie połączyć z terminalem płatniczym