VAT: Przeniesienie własności nie zawsze oznacza dostawę

Aby doszło do dostawy towarów, w efekcie której nabywca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, musi nastąpić przeniesienie władztwa ekonomicznego nad rzeczą. Problem może się pojawić, gdy towar jedzie bezpośrednio do kolejnego kontrahenta w łańcuchu.

Publikacja: 18.09.2017 04:00

VAT: Przeniesienie własności nie zawsze oznacza dostawę

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 września 2017 r. (0114-KDIP4.4012. 211.2017. 1.AKO).

Sp. z o.o. (wnioskodawca) jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży chemicznej. Posiada siedzibę w Polsce i jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Wnioskodawca dokona sprzedaży towarów na rzecz dealera. Towary (lakiery samochodowe) zostaną dostarczone do magazynu dealera na terytorium Polski. Lakiery mogą być następnie przez dealera sprzedawane w ramach następującego schematu: pierwsza dostawa pomiędzy dealerem a wnioskodawcą (tzw. sprzedaż powrotna), druga między wnioskodawcą a spółką X, trzecia pomiędzy spółką X a warsztatem. Warsztaty będą składać zamówienia na dostawę lakierów samochodowych bezpośrednio u dealera, który będzie odpowiedzialny za dostarczenie towarów. W momencie dostarczenia towaru do warsztatu dealer zobowiąże się do otrzymania podpisanego dokumentu – dowodu wydania zewnętrznego (WZ), który prześle do wnioskodawcy oraz wystawi fakturę VAT na wnioskodawcę na ilość towarów wskazanych na dokumencie WZ. Cena w stosunku do ceny, po jakiej dealer kupił towary od wnioskodawcy, będzie podwyższona o narzut. Kolejne dostawy również zostaną udokumentowane fakturą. Towar będzie dostarczany bezpośrednio z magazynu dealera na terytorium Polski do warsztatu na terytorium Polski. W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca zamierzał potwierdzić możliwość odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez dealera.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów