Aktualizacja: 18.09.2017 04:00 Publikacja: 18.09.2017 04:00
Foto: 123RF
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 września 2017 r. (0114-KDIP4.4012. 211.2017. 1.AKO).
Sp. z o.o. (wnioskodawca) jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży chemicznej. Posiada siedzibę w Polsce i jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Wnioskodawca dokona sprzedaży towarów na rzecz dealera. Towary (lakiery samochodowe) zostaną dostarczone do magazynu dealera na terytorium Polski. Lakiery mogą być następnie przez dealera sprzedawane w ramach następującego schematu: pierwsza dostawa pomiędzy dealerem a wnioskodawcą (tzw. sprzedaż powrotna), druga między wnioskodawcą a spółką X, trzecia pomiędzy spółką X a warsztatem. Warsztaty będą składać zamówienia na dostawę lakierów samochodowych bezpośrednio u dealera, który będzie odpowiedzialny za dostarczenie towarów. W momencie dostarczenia towaru do warsztatu dealer zobowiąże się do otrzymania podpisanego dokumentu – dowodu wydania zewnętrznego (WZ), który prześle do wnioskodawcy oraz wystawi fakturę VAT na wnioskodawcę na ilość towarów wskazanych na dokumencie WZ. Cena w stosunku do ceny, po jakiej dealer kupił towary od wnioskodawcy, będzie podwyższona o narzut. Kolejne dostawy również zostaną udokumentowane fakturą. Towar będzie dostarczany bezpośrednio z magazynu dealera na terytorium Polski do warsztatu na terytorium Polski. W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca zamierzał potwierdzić możliwość odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez dealera.
Zamiast obiecanych sześciu dni kontrola podatkowa w najmniejszych firmach trwa czternaście. A eksperci mówią, że skarbówka i tak preferuje czynności sprawdzające, gdzie nie ma limitów.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Wynajem długoterminowy przynosi firmie korzyści nie tylko w postaci braku konieczności ponoszenia znacznych kosztów zakupu floty. Zapewnia dodatkowo przewidywalne – i stałe przez cały okres umowy – koszty przeglądów, napraw, ubezpieczenia oraz usług dodatkowych.
Niewypłacalność to zjawisko, które może dotknąć każdego przedsiębiorcę. Skąd dłużnik ma wiedzieć, że zbliża się moment niewypłacalności? Jakie działania powinien podjąć gdy pojawią się problemy z płynnością finansową?
Zgodnie z najnowszą wersją harmonogramu naboru wniosków badawczo-rozwojowych w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) w 2025 roku planowanych jest kilka konkursów dla projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa w konsorcjum z innym przedsiębiorcą, jednostką naukową lub organizacją pozarządową - NGO (projekty konsorcjalne).
Jeśli przedsiębiorca nie odpowiada za śmierć zatrudnionego zleceniobiorcy, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wypłacone rodzinie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Rozstrzygnięcie konkursu i pozytywna ocena wniosku to nie koniec starań przedsiębiorców o środki unijne. Podstawą udzielenia wsparcia jest umowa. Jakie działania należy podjąć, jeżeli instytucja odmówi zawarcia umowy o dofinansowanie projektu?
Po unijne dotacje na zakup urządzeń laboratoryjnych i innego sprzętu niezbędnego do prowadzenia badań oraz prac rozwojowych mogą sięgnąć lubelskie firmy. Ofertę dla nich przygotowała Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.
Firmy, które planują zakup aparatury badawczej lub modernizację infrastruktury wykorzystywanej w procesach rozwojowych, mogą sięgnąć po bezzwrotne dotacje.
Konsumenci nie chcą kupować elektrycznych aut i koncernom samochodowym grożą wielkie kary. Domagają się od KE ich zawieszenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas