Reklama
Rozwiń

VAT: Przeniesienie własności nie zawsze oznacza dostawę

Aby doszło do dostawy towarów, w efekcie której nabywca ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, musi nastąpić przeniesienie władztwa ekonomicznego nad rzeczą. Problem może się pojawić, gdy towar jedzie bezpośrednio do kolejnego kontrahenta w łańcuchu.

Publikacja: 18.09.2017 04:00

VAT: Przeniesienie własności nie zawsze oznacza dostawę

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 września 2017 r. (0114-KDIP4.4012. 211.2017. 1.AKO).

Sp. z o.o. (wnioskodawca) jest członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży chemicznej. Posiada siedzibę w Polsce i jest czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Wnioskodawca dokona sprzedaży towarów na rzecz dealera. Towary (lakiery samochodowe) zostaną dostarczone do magazynu dealera na terytorium Polski. Lakiery mogą być następnie przez dealera sprzedawane w ramach następującego schematu: pierwsza dostawa pomiędzy dealerem a wnioskodawcą (tzw. sprzedaż powrotna), druga między wnioskodawcą a spółką X, trzecia pomiędzy spółką X a warsztatem. Warsztaty będą składać zamówienia na dostawę lakierów samochodowych bezpośrednio u dealera, który będzie odpowiedzialny za dostarczenie towarów. W momencie dostarczenia towaru do warsztatu dealer zobowiąże się do otrzymania podpisanego dokumentu – dowodu wydania zewnętrznego (WZ), który prześle do wnioskodawcy oraz wystawi fakturę VAT na wnioskodawcę na ilość towarów wskazanych na dokumencie WZ. Cena w stosunku do ceny, po jakiej dealer kupił towary od wnioskodawcy, będzie podwyższona o narzut. Kolejne dostawy również zostaną udokumentowane fakturą. Towar będzie dostarczany bezpośrednio z magazynu dealera na terytorium Polski do warsztatu na terytorium Polski. W tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca zamierzał potwierdzić możliwość odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez dealera.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kontrole w małych firmach miały być krótsze. Rząd obiecał, a fiskus sprawdza, ile chce
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku