Aktualizacja: 20.07.2017 08:09 Publikacja: 20.07.2017 08:09
Foto: Fotolia.com
Praktyka stosowania tzw. odwróconego obciążenia VAT na usługi budowlane okazuje się bardziej skomplikowana, niż przewidzieli twórcy tego rozwiązania. Podwykonawcy muszą czekać na zwrot podatku, a wszyscy uczestnicy budowy zmagają się z trudnościami interpretacyjnymi. Nie zawsze bowiem da się jednoznacznie zakwalifikować daną usługę jako podlegającą temu reżimowi.
Sprawom tym poświęcili konferencję eksperci podatkowi z firmy Grant Thornton. Wskazali, że ostatnie pół roku obowiązywania tego reżimu przyniosło sporo osobliwych sytuacji. Kłopoty powoduje na przykład tak typowa, jak się wydaje, usługa wynajmu rusztowań wraz z ich montażem. Okazuje się bowiem, że Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, do której odnoszą się przepisy o VAT, przewiduje jedynie montowanie oraz demontowanie rusztowań. Dlatego niektórzy podwykonawcy wystawiają za takie usługi zwykłe faktury, a inni bez podatku (tj. według systemu odwróconego obciążenia). Podatnikom nie pomagają opinie klasyfikacyjne z Głównego Urzędu Statystycznego, które zresztą się zmieniają.
Gdy fiskus zabezpiecza wykonanie zobowiązania podatkowego, może wręczyć stosowny dokument pełnomocnikowi podatni...
Wydatki na zdobycie uprawnień zawodowych przez aplikanta są podatkowym kosztem zatrudniającej go kancelarii. Fis...
Rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. W 2024 r. stanowiły już ponad 38 proc. wszystkich kontroli. W latach 20...
Ułatwienia na linii fiskus–podatnicy i łatwiejszy dostęp do informacji o lekach – to niektóre z najnowszych prop...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Przedsiębiorca mający problemy ze słuchem może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na aparat, dzięk...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas