Reklama
Rozwiń

Zwolnienie z długu z VAT

Zwolnienie z długu nie uwalnia podatnika – wierzyciela od obowiązku rozliczenia podatku z tytułu transakcji na rzecz dłużnika. Podatnik – dłużnik nie ma natomiast prawa do odliczenia VAT z faktury (umowy) dokumentującej otrzymane świadczenie.

Publikacja: 03.07.2017 05:00

Zwolnienie z długu z VAT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2017 r. (I FSK 108/17).

Spór w sprawie dotyczył VAT za grudzień 2013 r. Konkretnie chodziło o podatkowe skutki zwolnienia z długu. Ustalono, że spółka posiadała wobec innej firmy zobowiązania, w tym nieuregulowane w terminie 150 dni liczonych od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturach wystawionych przez tego kontrahenta. W związku z wystąpieniem takich zobowiązań w rozliczeniach VAT, za miesiące, w których upływał ww. termin, spółka zrobiła korektę poprzez zmniejszenie podatku w ramach tzw. ulgi za złe długi (art. 89b ust. 1 ustawy o VAT). Z powodu powstania znacznego zadłużenia spółki wobec jej głównego kontrahenta została jednak zawarta umowa o zwolnienie z długu. W tej sytuacji spółka ponownie skorygowała – w trybie art. 89b ust. 4 ustawy o VAT – podatek naliczony, tym razem poprzez jego zwiększenie o kwoty wynikające z faktur.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem