Reklama
Rozwiń

Zwolnienie z długu z VAT

Zwolnienie z długu nie uwalnia podatnika – wierzyciela od obowiązku rozliczenia podatku z tytułu transakcji na rzecz dłużnika. Podatnik – dłużnik nie ma natomiast prawa do odliczenia VAT z faktury (umowy) dokumentującej otrzymane świadczenie.

Publikacja: 03.07.2017 05:00

Zwolnienie z długu z VAT

Foto: Fotolia.com

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2017 r. (I FSK 108/17).

Spór w sprawie dotyczył VAT za grudzień 2013 r. Konkretnie chodziło o podatkowe skutki zwolnienia z długu. Ustalono, że spółka posiadała wobec innej firmy zobowiązania, w tym nieuregulowane w terminie 150 dni liczonych od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturach wystawionych przez tego kontrahenta. W związku z wystąpieniem takich zobowiązań w rozliczeniach VAT, za miesiące, w których upływał ww. termin, spółka zrobiła korektę poprzez zmniejszenie podatku w ramach tzw. ulgi za złe długi (art. 89b ust. 1 ustawy o VAT). Z powodu powstania znacznego zadłużenia spółki wobec jej głównego kontrahenta została jednak zawarta umowa o zwolnienie z długu. W tej sytuacji spółka ponownie skorygowała – w trybie art. 89b ust. 4 ustawy o VAT – podatek naliczony, tym razem poprzez jego zwiększenie o kwoty wynikające z faktur.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za