Kiedy zysk jest niepodzielony

Kwestia opodatkowania wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy spółki przekształcanej wciąż budzi wątpliwości podatników i prowadzi do sporów z fiskusem.

Publikacja: 26.06.2017 06:00

Kiedy zysk jest niepodzielony

Foto: Fotolia.com

W ciągu ostatnich lat pojawiały się wątpliwości i spory dotyczące ustalania przychodu (dochodu) wspólników z udziału w zyskach osób prawnych w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową, gdy zyski sprzed przekształcenia były przeniesione na kapitał zapasowy lub rezerwowy. W ustawach podatkowych oraz w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.) brakowało bowiem definicji pojęcia „zyski niepodzielone". Sądy administracyjne uznawały w wielu orzeczeniach, że zgodnie z przepisami k.s.h. rozdysponowanie zysku w sposób zgodny z przepisami i umową danej spółki, np. przez przekazanie na kapitał zapasowy oznacza, że zysk nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT (patrz np. wyrok NSA z 21 października 2016 r., II FSK 2856/14).

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak rozliczyć okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT? Są problemy
Podatki
Niektóre samochody będą zwolnione z akcyzy. Szykują się też zmiany w VAT
Podatki
„Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025”. Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Benefity dla samozatrudnionych podatkowym kosztem firmy? Fiskus mówi "tak"
Podatki
Fiskus potwierdza: spółka nie wyklucza kasowego PIT w samodzielnej działalności