Kiedy zysk jest niepodzielony

Kwestia opodatkowania wartości zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy spółki przekształcanej wciąż budzi wątpliwości podatników i prowadzi do sporów z fiskusem.

Publikacja: 26.06.2017 06:00

Kiedy zysk jest niepodzielony

Foto: Fotolia.com

W ciągu ostatnich lat pojawiały się wątpliwości i spory dotyczące ustalania przychodu (dochodu) wspólników z udziału w zyskach osób prawnych w związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową, gdy zyski sprzed przekształcenia były przeniesione na kapitał zapasowy lub rezerwowy. W ustawach podatkowych oraz w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.) brakowało bowiem definicji pojęcia „zyski niepodzielone". Sądy administracyjne uznawały w wielu orzeczeniach, że zgodnie z przepisami k.s.h. rozdysponowanie zysku w sposób zgodny z przepisami i umową danej spółki, np. przez przekazanie na kapitał zapasowy oznacza, że zysk nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT (patrz np. wyrok NSA z 21 października 2016 r., II FSK 2856/14).

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku