Gdy poszkodowani na drodze zbywają roszczenia, płacą PIT

Zwolnione z opodatkowania są jedynie kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczenia wypłacone bezpośrednio przez ubezpieczyciela.

Publikacja: 21.06.2017 08:22

Gdy poszkodowani na drodze zbywają roszczenia, płacą PIT

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o zakres zwolnienia z PIT przy wypłatach z ubezpieczenia.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w drodze odpłatnej cesji nabywa od osób fizycznych wierzytelności z tytułu roszczeń o wypłatę odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Chciała potwierdzenia, że w takiej sytuacji jako płatnik nie musi pobierać zaliczki na PIT, bo kwoty wypłacane w związku z cesją korzystają ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od opodatkowania – co do zasady – są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Spółka tłumaczyła, że klienci dokonują odpłatnej cesji wierzytelności przysługujących im wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, żeby szybko uzyskać pokrycie szkody, bez długiego procesu. Tym samym ekonomiczna funkcja obu „wypłat" jest taka sama. Nie ma też znaczenia, kto wypłaca pieniądze, bo funkcja odszkodowawcza jest zachowana.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama