Gdy poszkodowani na drodze zbywają roszczenia, płacą PIT

Zwolnione z opodatkowania są jedynie kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczenia wypłacone bezpośrednio przez ubezpieczyciela.

Publikacja: 21.06.2017 08:22

Gdy poszkodowani na drodze zbywają roszczenia, płacą PIT

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o zakres zwolnienia z PIT przy wypłatach z ubezpieczenia.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w drodze odpłatnej cesji nabywa od osób fizycznych wierzytelności z tytułu roszczeń o wypłatę odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Chciała potwierdzenia, że w takiej sytuacji jako płatnik nie musi pobierać zaliczki na PIT, bo kwoty wypłacane w związku z cesją korzystają ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od opodatkowania – co do zasady – są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Spółka tłumaczyła, że klienci dokonują odpłatnej cesji wierzytelności przysługujących im wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, żeby szybko uzyskać pokrycie szkody, bez długiego procesu. Tym samym ekonomiczna funkcja obu „wypłat" jest taka sama. Nie ma też znaczenia, kto wypłaca pieniądze, bo funkcja odszkodowawcza jest zachowana.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa