Aktualizacja: 21.06.2017 08:22 Publikacja: 21.06.2017 08:22
Foto: 123RF
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o zakres zwolnienia z PIT przy wypłatach z ubezpieczenia.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w drodze odpłatnej cesji nabywa od osób fizycznych wierzytelności z tytułu roszczeń o wypłatę odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Chciała potwierdzenia, że w takiej sytuacji jako płatnik nie musi pobierać zaliczki na PIT, bo kwoty wypłacane w związku z cesją korzystają ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od opodatkowania – co do zasady – są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Spółka tłumaczyła, że klienci dokonują odpłatnej cesji wierzytelności przysługujących im wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, żeby szybko uzyskać pokrycie szkody, bez długiego procesu. Tym samym ekonomiczna funkcja obu „wypłat" jest taka sama. Nie ma też znaczenia, kto wypłaca pieniądze, bo funkcja odszkodowawcza jest zachowana.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas