Wydanie duplikatów legitymacji i świadectw podlega VAT - interpretacja podatkowa

Wydawanie duplikatów dokumentów jest usługą ściśle związaną z edukacją. Czynności te gmina wykonuje w reżimie cywilnoprawnym i istnieje bezpośredni związek pomiędzy płatnością a wykonanymi usługami w postaci wydania duplikatów – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 06.06.2017 05:00

Wydanie duplikatów legitymacji i świadectw podlega VAT - interpretacja podatkowa

Foto: 123RF

W interpretacji z 11 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPP3.4512.674.2016.2.SR dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął kwestię dotyczącą traktowania dla potrzeb VAT czynności polegających na wydawaniu duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych przez placówki oświatowe podległe gminie.

Interpretacja została wydana na wniosek gminy miejskiej, na terenie której funkcjonują placówki oświatowe zorganizowane w formie jednostek budżetowych. Placówki oświatowe służą realizacji zadań gminy z zakresu edukacji publicznej wynikających z ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o systemie oświaty. Gmina podkreśliła także, że zakładanie i prowadzenie placówek należy do jej zadań własnych, co wynika wprost z przepisów ustawy o systemie oświaty. Wskazane placówki wydają duplikaty dokumentów takich jak legitymacje uczniowskie oraz świadectwa ukończenia szkoły, za które pobierają opłaty na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego gmina wystąpiła z zapytaniem, czy wskazane czynności, za które placówki oświatowe pobierają opłaty, tj. wydawanie duplikatów dokumentów, podlegają opodatkowaniu VAT.

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Rząd porządkuje VAT i akcyzę. Auta demonstracyjne, sprzedawcy gazu oraz energii i nie tylko
Podatki
Obecne pliki JPK okazały się drogą donikąd? "Efekty cyfryzacji ksiąg dopiero za kilka lat"
Podatki
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2025 i 2026 roku. Co trzeba o nich wiedzieć?
Podatki
Elektryczny rower od pracodawcy, a od pracownika - dola dla fiskusa
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Podatki
Czy adwokat rozliczy w kosztach rowery? Jest odpowiedź skarbówki
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska