Wydanie duplikatów legitymacji i świadectw podlega VAT - interpretacja podatkowa

Wydawanie duplikatów dokumentów jest usługą ściśle związaną z edukacją. Czynności te gmina wykonuje w reżimie cywilnoprawnym i istnieje bezpośredni związek pomiędzy płatnością a wykonanymi usługami w postaci wydania duplikatów – uznał organ skarbowy.

Publikacja: 06.06.2017 05:00

Wydanie duplikatów legitymacji i świadectw podlega VAT - interpretacja podatkowa

Foto: 123RF

W interpretacji z 11 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPP3.4512.674.2016.2.SR dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął kwestię dotyczącą traktowania dla potrzeb VAT czynności polegających na wydawaniu duplikatów świadectw i legitymacji szkolnych przez placówki oświatowe podległe gminie.

Interpretacja została wydana na wniosek gminy miejskiej, na terenie której funkcjonują placówki oświatowe zorganizowane w formie jednostek budżetowych. Placówki oświatowe służą realizacji zadań gminy z zakresu edukacji publicznej wynikających z ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o systemie oświaty. Gmina podkreśliła także, że zakładanie i prowadzenie placówek należy do jej zadań własnych, co wynika wprost z przepisów ustawy o systemie oświaty. Wskazane placówki wydają duplikaty dokumentów takich jak legitymacje uczniowskie oraz świadectwa ukończenia szkoły, za które pobierają opłaty na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego gmina wystąpiła z zapytaniem, czy wskazane czynności, za które placówki oświatowe pobierają opłaty, tj. wydawanie duplikatów dokumentów, podlegają opodatkowaniu VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem