Leasing zwrotny – metoda na problemy z płynnością finansową

Leasing zakwalifikowany bilansowo jako finansowy, a podatkowo-operacyjny, przed początkowym ujęciem umowy wymaga wyksięgowania wyniku na sprzedaży środka trwałego. Jeżeli to wartość istotna, to powinna być rozliczana w czasie.

Publikacja: 24.05.2017 06:45

Umowa leasingu została zdefiniowana w art. 709 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tą definicją jedna ze stron umowy (finansujący) zobowiązuje się oddać określoną rzecz do używania drugiej stronie (korzystający). Korzystający natomiast zobowiązuje się do ratalnych płatności finansującemu. Najczęściej w rolę finansującego wciela się określona spółka należąca do grupy bankowej, zajmująca się niemal wyłącznie finansowaniem leasingów, natomiast korzystającym jest określony podmiot rynkowy (przedsiębiorca). Zanim finansujący odda rzecz w użytkowanie korzystającemu, najpierw nabywa ją od trzeciej strony umowy – tzw. dostawcy, w ramach umowy sprzedaży (zdefiniowanej w art. 535 k.c.). Umowy te w żaden sposób nie muszą być ze sobą powiązane.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT