PIT i CIT: napoje i przekąski dla kontrahentów w kosztach podatkowych

Podczas spotkań organizowanych przez przedsiębiorców kontrahentom i klientom proponuje się często napoje i przekąski. Takie drobne poczęstunki nie są wydatkami na reprezentację, więc można je ująć w rachunku podatkowym. VAT od nabycia tego typu artykułów spożywczych wolno odliczyć na zasadach ogólnych.

Publikacja: 13.04.2017 06:00

Lunch z kontrahentem podczas prowadzenia rozmów biznesowych może być zaliczony do firmowych kosztów.

Lunch z kontrahentem podczas prowadzenia rozmów biznesowych może być zaliczony do firmowych kosztów.

Foto: shutterstock

Prowadzenie działalności gospodarczej to – obok realizacji zadań i projektów czysto gospodarczych – także podejmowanie i prowadzenie współpracy z kontrahentami czy klientami firmy. Oznacza to m.in. konieczność przeprowadzania spotkań, w czasie których opracowywana jest formuła bądź strategia współpracy gospodarczej, a także prowadzona jest analiza przygotowywanych projektów lub zamówień. Nic więc dziwnego, że organizacja takich spotkań, ale też nierzadko nawet tylko zapewnienie klientowi komfortowego czasu oczekiwania na wykonanie powierzonego zlecenia, wiąże się z koniecznością zapewnienia mu możliwości skorzystania ze zwyczajowego poczęstunku. Klientowi lub kontrahentowi oferuje się zazwyczaj zimne lub ciepłe napoje, a także drobne przekąski. Pojawia się zatem pytanie o możliwość zaliczania wydatków ponoszonych na nabycie tego typu artykułów spożywczych w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm