CIT: w jaki sposób zakwalifikować przedpłatę

Otrzymanie pieniędzy przed wykonaniem usługi lub dostawą towaru nie jest równoznaczne z otrzymaniem zaliczki, jeżeli umowa ma charakter ostateczny. Nie ma tu znaczenia, że realizacja świadczenia może nastąpić dużo później niż zapłata.

Publikacja: 27.03.2017 06:30

CIT: w jaki sposób zakwalifikować przedpłatę

Foto: 123RF

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wiele przypadków, w których przysporzenia dla podatnika nie powodują powstania obowiązku podatkowego. Jednym z nich jest otrzymanie środków pieniężnych w formie zaliczki, która, co do zasady, nie jest uznawana za przychód podatkowy. „Co do zasady", gdyż różnorodność sposobu rozliczeń między podmiotami gospodarczymi oraz próba uregulowania przedpłat i zaliczek w jednym punkcie ustawy o CIT prowadzą do wątpliwości co do prawidłowego momentu rozpoznania przychodu podatkowego. Z kolei nieprawidłowa kwalifikacja otrzymanych przedpłat na przełomie lat może prowadzić do zawyżenia lub zaniżenia podstawy opodatkowania.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm