Reklama
Rozwiń

Koszty: Jak rozliczyć wykończenie wnętrz

Wydatki modernizacyjne ponoszone po ukończeniu budowy budynku nie mogą być ujmowane na bieżąco. Deweloper powinien uwzględniać je w kosztach podatkowych przez odpisy amortyzacyjne, zwiększając wartość początkową obiektu.

Publikacja: 02.01.2017 05:40

Koszty: Jak rozliczyć wykończenie wnętrz

Foto: 123RF

- Spółka z siedzibą w Polsce zajmuje się działalnością deweloperską i najmem powierzchni komercyjnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje budynek o wysokim standardzie użytkowym, a następnie przeznacza go na wynajem. Z podatkowego punktu widzenia, budynek jest środkiem trwałym spółki. Wysoki standard budynku umożliwia przystosowanie wynajmowanych powierzchni do konkretnych potrzeb przyszłych najemców. Po etapie budowy spółka zawiera umowy z przyszłymi najemcami, w których strony określają zakres prac wykończeniowych wykonywanych wedle potrzeb przyszłego najemcy (tzw. fit out). Wartość realizowanych prac, z uwagi na wysoki standard budynku i oferowanych wykończeń, jest znaczna. W jaki sposób, z perspektywy podatkowej, spółka powinna rozliczyć wydatki poniesione na realizację fit out po ukończeniu budowy budynku w przypadku ich częściowego zwrotu przez najemców? W jaki sposób spółka powinna ujmować koszty prac wykończeniowych w sprawozdaniu finansowym niezwracanych przez najemców (tzw. fit out), w przypadku gdy:

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT