Reklama
Rozwiń

Korzystanie z usług podwykonawców nie pozbawia zwolnienia z CIT

Przy wyspecjalizowanym procesie produkcji nie jest możliwe, aby spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej, czyli na określonym terenie, wszystkie czynności w ramach cyklu produkcyjnego wykonywała bez pomocy podmiotów zewnętrznych.

Publikacja: 02.01.2017 05:30

Korzystanie z usług podwykonawców nie pozbawia zwolnienia z CIT

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 2 grudnia 2016 r. (I SA/Wr 1097/16).

Spółka jest producentem komponentów dla branży motoryzacyjnej, specjalizującym się w produkcji, przetwarzaniu i późniejszej sprzedaży precyzyjnie wykonanych elementów z rur stalowych i aluminiowych. Swoją działalność prowadzi na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE) na podstawie zezwolenia. Zdarza się, że spółka przekazuje produkowane przez siebie wyroby do zewnętrznych podwykonawców w celu ich powierzchniowego wykończenia (m.in. poprzez nakładanie powłok galwanicznych). Zasadnicza część produktów powraca do zakładu spółki w SSE, natomiast część jest wysyłana do klientów spółki bezpośrednio przez podwykonawcę. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka spytała, czy w tak opisanym stanie faktycznym całość dochodu uzyskanego ze sprzedaży przedmiotowych produktów, na których zewnętrzni podwykonawcy wykonali usługi, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. W ocenie spółki, zwolnienie podatkowe przysługuje jej w odniesieniu do całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży wskazanych we wniosku wyrobów gotowych, bez znaczenia pozostaje przy tym okoliczność, że niewielka część produktów jest wysyłana do klientów spółki przez podwykonawców.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0